Üniversite öğrencilerinin kişiselleştirilebilir öğrenme ortamlarına yönelik tutumlarının incelenmesi
Analyze the university students' attitudes towards the personalized learni̇ng environment
  1. Tez No: 371344
  2. Yazar: MUHİTTİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK KIŞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin kişiselleştirilebilir öğrenme ortamlarına yönelik tutumlarının farklı değişkenler ile ilişkisini incelemektir. Araştırmada iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, kişiselleştirilebilir öğrenme ortamlarına yönelik tutumlarını inceleyebilmek amacıyla kişiselleştirilebilir öğrenme ortamları tutum ölçeği geliştirilmiştir. İkinci aşamada ise ölçeğin uygulaması yapılarak öğrencilerin tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Kişiselleştirilebilir öğrenme ortamları tutum ölçeği geliştirebilmek için alan yazın taraması yapılmış, benzer çalışmalar incelenmiş, öğrencilere konu ile ilgili kompozisyon yazdırılmış ve 123 maddeden oluşan madde havuzu oluşturulmuştur. Madde havuzu uzman görüşlerine sunulmuş, geribildirimlere göre tekrar düzenlenerek 43 maddeden oluşan pilot ölçek formu hazırlanmıştır. Pilot ölçeğin uygulaması altı farklı üniversitenin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nde okuyan 481 üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencisi ile çalışılmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda cronbach alpha iç tutarlılık kat sayısı .95, KMO sonucu .95 Bartlett Sphericity (x^2 =6367.9, .000), ve kapsam geçerliği uzman görüşleri ile belirlenen 27 madde ve tek boyuttan oluşan geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmiştir. İkinci uygulama sürecinde; öğrencilerin kişiselleştirilebilir öğrenme ortamlarına yönelik tutumları cinsiyet, yaş, sınıf, üniversite, kişiselleştirilebilir öğrenme ortamlarını bilme, kişiselleştirilebilir öğrenme ortamları uygulamasına katılmış olma ve kişiselleştirilebilir öğrenme ortamı uygulamasına katılmaya istekli olma değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırma modeli olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu tabakalı örneklem yöntemine göre belirlenmiştir. Araştırma ülkemizde bulunan on farklı üniversitede 1197 Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Araştırmanın verileri analiz edilirken t-testi, tek yönlü varyans analizi ve tukey testi kullanılmıştır. Kişiselleştirilebilir öğrenme ortamlarına yönelik tutumlarda cinsiyet, üniversite, sınıf, yaş, kişiselleştirilebilir öğrenme ortamı hakkında bilgi sahibi olma, kişiselleştirilebilir öğrenme ortamı uygulamasına katılmış olma , kişiselleştirilebilir öğrenme ortamı uygulamasına katılmaya istekli olma değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmuş, üniversite değişkenine göre ise anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
June 2014, 135 pages The aim of this research is to analyze the relationship between the university students' attitudes towards personalized learning environment and different variables. This research is done through two phases. In the first phase, in order to view the attitudes towards personalized learning environment, Personalized Learning Environment Attitude Scale is developed. In the second phase, the attitudes of students tried to be determined after the application of the scale. In the aim of developing the Personalized Learning Environment Scale, literature is examined, similar studies are analyzed, students are written composition related to the subject and item pool is formed that is composed of 123 items. The item pool is redesigned after the expert opinion and pilot scale form that is composed of 43 items is prepared. In the pilot scale application process, with the 481 students from third and fourth classes of Computer Education and Instructional Technology Departments from 6 universities. As a result of the statistical analyses, the scale whose Cronbach's Alpha consistency is .95, KMO is .95 and Bartlett Sphericity is x^2 =6367.9, .000, also whose content validity is determined after the expert opinion, which is composed of 27 items and one dimension is formed. During the second phase, the attitudes of students towards personalized learning environment is analyzed according to gender, age, class, university, the knowledge of learning environment, participation to the application of learning environment, willingness to participate to the application of learning environment. In this study correlational research model is used. Stratified sampling is used in this research. This study is conducted via 1197 Computer Education and Instructional Technology Department students from ten universities; first, second, third and fourth class students. T-test, one way Anova, Tukey test is used for the analysis of the data. Significant difference is found in the attitudes of the students towards personalized learning environment according to gender, age, class, the knowledge of learning environment, participation to the application of learning environment, willingness to participate to the application of learning environment except university.