Edremit körfezi'nde yumurtlayan hamsi stok biyokütlesinin günlük yumurta verimi metoduyla tahmini
Daily egg production method for spawning biomass estimates of anchovy in Edremit bay
  1. Tez No: 371371
  2. Yazar: BURCU TAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN HOŞSUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada; Edremit Körfezi (Ege Denizi)'nde dağılım gösteren hamsinin Engraulis encrasicolus (Linnaeus, 1758) yumurtlayan stok biyokütlesinin tahmini amacıyla ˝Günlük Yumurta Üretim Metodu˝ (DEPM) kullanılmıştır. Uygulama 2010 yılının Temmuz ayında gerçekleştirilmiştir. Modelin uygulanması için gerekli olan farklı parametreler; denizden ergin balık ve yumurta örneklemeleri sonucu tespit edilmiştir. Hamsi yumurtaları; 23 istasyonda WP2 model vertikal plankton kepçesi ile toplanmıştır. Yumurtalar embriyolojik gelişim evrelerine göre sınıflandırılmıştır ve yumurta yaşları günlük yumurta üretiminin (P0) belirlenmesi amacıyla su sıcaklığına bağlı olarak hesaplanmıştır. Ergin balık örnekleri; batch fekondite ve yumurtlama sıklığının ölçülmesi amacıyla trata ve trol tekneleriyle yakalanmıştır. Biyokütle parametreleri; P0, 36.52 yumurta/m2; W, 10.78 g; R, 0.61; F, 4344.68 yumurta; S, 0.18 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak Edremit Körfezi'nde yumurtlayan hamsi stok biyokütlesi 403.9 metrik ton olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the daily egg production method (DEPM) was used for estimating spawning stock biomass of European anchovy Engraulis encrasicolus (Linnaeus, 1758) in Edremit Bay (Aegean Sea). Application was carried out in July 2010. The estimation of the different parameters needed for the application of the model are obtained from the adult and egg sampling on sea. Anchovy eggs were collected by WP2 model vertical plankton net at 23 stations. Eggs were classified into the each developmental stage and their ages were calculated on the basis of sea water temperatures to determine daily egg production (P0). Adult fish samples were captured by boat seine and trawl for measurement of batch fecundity and daily spawning fraction. The biomass parameters; P0, 36.52 eggs/m²; W, 10.78 g; R, 0.61; F, 4344.68 eggs; S, 0.18 were determined. Consequently the spawning biomass estimate was 403.9 metric ton in Edremit Bay.