Pangasius pangasius (Hamilton, 1822) balıklarında görülen paraziter hastalıklar üzerine bir araştırma
A study on the parasitic diseases occur on the Pangasius pangasius (Hami̇lton, 1822)
  1. Tez No: 371373
  2. Yazar: MEHMET ARİF ZORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TOKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Su Ürünleri, Parasitology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Pangasius sp., sazan türleri ve Nil tilapiasından sonra dünyada tatlı sularda yetiştiriciliği yapılan balık türleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Özellikle Uzakdoğu Asya ülkelerinde önemli protein kaynakları içerisinde yer alan bir türdür. Ülkemizde de akvaryum balıkları içerisinde ilgi gösterilen türler arasındadır. Ayrıca tatlı sularda gökkuşağı alabalığına alternatif yeni bir tür olması, yem dönüşüm oranının yüksek ve çok yönlü beslenme alışkanlıklarının olması, ekonomik anlamda yetiştiriciliğinin kolay yapılabilmesi gelecekte ülkemizde de alternatif türlerin yetiştiriciliği için büyük potansiyele sahip bir türdür. Bu araştırmada son yıllarda Türkiye'ye ithal edilen Pangasius pangasius balıklarının solungaçlarında ve derilerinde yaşayan parazitlerin teşhisi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pangasius sp. is in third place among after species of carp and Nil tilapia culture in fresh water in the world. Especially, it is a species which is one of the important source of protein in Far East Asia countries. In our country, there is also an interest to this species among the aquarium fish. As it has feed conversion rate, versatile eating habits, it is an alternative to rainbow trout in our country for aquaculture. In this research, parasites occured on the gills and skin of the Pangasius pangasius were aimed.