İletişim ağlarında resıdual closeness
Residual closeness in communication networks
- Tez No: 371386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bir iletişim ağı, merkezlerden ve bu merkezleri birbirine bağlayan bağlantı hatlarından oluşur. Zedelenebilirlik, bir iletişim ağında, bazı merkezlerin veya bağlantı hatlarının bozulmasıyla iletişim kesilene kadar ağın gösterdiği dayanma gücüdür. Bir graf modeli olarak ele alınan iletişim ağının zedelenebilirlik değerinin belirlenebilmesi için literatürde bağlantılılık sayısı, toughness, binding sayısı, scattering sayısı, integrity, tenacity, rupture derecesi gibi farklı ölçümler tanımlanmıştır. Residual closeness, bir iletişim ağının zedelenebilirliğini ölçmek için tanımlanmış olan yeni bir parametredir. Bu tezde ilk olarak, bir graf zedelenebilirlik ölçümü olarak residual closeness parametresinin daha önce tanımlanmış olan parametrelerden daha hassas olarak ölçüm yaptığı belirtilerek, parametrenin gerekliliği ve avantajları açıklanmıştır. Daha sonra, bir G grafının closeness değeri için sınır değerleri araştırılmış, closeness ile diğer graf parametreleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Graf işlemleri ve temel graf sınıfları olan yol, çevre, tekerlek ve benzeri graflar ve parçalı tam graflar için closeness ve residual closeness değerleri hesaplanmıştır. Son olarak, bir G grafının residual closeness değerini bulmak için Floyd-Warshall algoritması temel alınarak polinom zamanlı bir algoritma önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
A communication network is composed of processing nodes and communication links between these nodes. In a communication network, vulnerability measures the resistance of the network to disruption of operation after the failure of certain stations or communication links. A variety of measures have been proposed in literature to determine the vulnerability of a communication network modeled by a graph including connectivity, toughness, binding number, scattering number, integrity, tenacity and rupture degree. Residual closeness is a new parameter defined as a vulnerability measure of a communication network. In this thesis, firstly it is pointed out that residual closeness is more sensitive as a measure for the graph vulnerability and the need and advantages of the parameter are explained. Then, the bounds are investigated for the closeness of a graph G and the relations between closeness and other graph concepts are examined. Closeness and residual closeness of graph operations and basic graph types such as path, cycle, wheel and related graphs and complete partite graphs are evaluated. Finally, a polynomial time algorithm based on Floyd-Warshall algorithm is proposed in order to determine the residual closeness of a graph G.