A Minimum flow maximum residual method for routing in leo satellite networks
Alçak yörünge ağlarında yol atama için en az akış en çok artık kapasite metodu
  1. Tez No: 129449
  2. Yazar: ROY KÜÇÜKATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET ALÇAK YÖRÜNGE UYDU AĞLARINDA YOL ATAMA İÇİN EN AZ AKIŞ EN ÇOK ARTIK KAPASİTE METODU Yeni uydu sistemleri operatörleri 21. yüzyılda dünya nüfusunun ortalama yüzde elliden fazlasının banliyölerde yaşayacağı varsayımından yola çıkarak uydu üzerinden televizyon yayım yerine haberleşme hizmeti vermek üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Bilindiği üzere karasal kablolarla bağlı kablolu veya kablosuz ağların kurulum ve işletim maliyetleri, hizmetin insanların şehir dışında yaşadıkları yerlere kadar iletilmesi durumunda uydu sistemlerinden daha fazla olarak ortaya çıkmakta ve karlılık azalmaktadır. Bu hizmetlerin insanların iletişimi ile birlikte sağlık, eğitim, kriz yönetimi, çevre izlenmesi, elektronik ticaret ve Internet erişimi gibi hizmetleri de kapsaması düşünülmektedir. Uydu sistemleri, karasal kablo tabanlı haberleşme sistemlerinin varolduğu yerlerde yedek sistem olarak kullanılması düşünülmektedir, çünkü bu sistemler doğal afetlerden (deprem, sel, vb.) etkilenmezler ve küresel bir hizmeti vermeye devam ederler. Bununla birlikte, bu sistemlerin bir doğal afet anında bölgede kolaylıkla kurulacak lokal istasyonlar aracılığı ile kablosuz haberleşme cihazlarım arımda tüm dünya ile iletişim kurabilecek bir altyapı sağlaması planlanmaktadır. Bu tezde, uydu ağlan araştırılmıştır. Uydu tipleri, önemleri, avantaj lan detaylı olarak açıklanmıştır. Uydu yönlendirme algoritmalan verilmiş ve yeni bir algoritma tasarlanmıştır. Bu algoritma bir Yönlendirme Kümesi (RS) içinde çalışan ve Enaz Akış Ençok Kalan Kapasite (MFMR) prensibine dayalı olarak çalışmaktadır. RS üzerinde MFMR herhangi bir kısayol bulma algoritmasından daha hızlı çalışmakta ve aday yollar arasında bağlantılarda en az yükü yaratacak yolları seçmektedir. Bu çalışmada, yönlendirme yöntemi modellenmiş ve bir simülasyon yazılımı üzerinde geliştirilerek basanını türlü senaryolar altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A MINIMUM FLOW MAXIMUM RESIDUAL METHOD FOR ROUTING IN LEO SATELLITE NETWORKS The satellite networks have been widely used for TV broadcasting for many years. However, the operators of new satellite systems give more importance to communication satellite networks than TV broadcasting systems since they believe that an average of 50 per cent of the world population will be living in rural areas in the 21st century. Land based wireless or wired networks will cost much more than any satellite network because the setup and operational costs in wired networks will be high compared to the expected revenue for such areas where people live far away from each other. Moreover, this population will need services that could be given on satellite networks such as health care, crisis management, environmental monitoring, electronic commerce and Internet access. The satellite networks are regarded as a backup communication system where land based communication networks exist, because the satellite systems do not suffer from natural disasters (earthquake, flood, etc.) and continue giving service globally. Moreover, in natural disaster cases, people think of using portable land based wireless network equipment and satellite systems together in order to setup the network as quick as possible and make the local system communicate with the rest of the world. All of these needs will increase the communication satellite network usage and the satellite system operators will prefer these networks as being more profitable compared to TV broadcasting systems. In this thesis, the satellite networks are studied. The type of satellite systems, their importance, advantages are given in detail. The satellite routing schemes are given and a new routing algorithm is introduced. The new routing algorithm, the Minimum Flow Maximum Residual (MFMR) method runs on Routing Set (RS) concept. Along with the RS, the MFMR runs faster than any shortest path algorithm and finds the minimum flow path out of candidate paths in order to minimize the maximum flow over the links. In this work, the routing scheme is modeled and implemented in a simulation tool and the performance is evaluated on various scenarios.