Ağlarda zedelenebilirliğin ayrıt artık yakınlık ile ölçümü
Measuring the vulnerability in networks via link residual closeness
  1. Tez No: 577729
  2. Yazar: ESİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP NİHAN BERBERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ağ, merkezlerden ve bu merkezleri birbirine bağlayan bağlantı hatlarından oluşur. Zedelenebilirlik, bir ağda, bazı merkezlerin veya bağlantı hatlarının bozulmasıyla iletişim kesilene kadar ağın gösterdiği dayanma gücüdür. Bir çizge modeli olarak ele alınan ağın zedelenebilirliğinin ölçülmesi için bağlantılılık sayısı ve ayrıt-bağlantılılık sayısı, toughness ve ayrıt-toughness, scattering sayısı ve ayrıt-scattering sayısı, integrity ve ayrıt-integrity, tenacity ve ayrıt-tenacity, rupture derecesi ve ayrıt-rupture derecesi gibi farklı parametreler tanımlanmıştır. Tepe artık yakınlık ve ayrıt artık yakınlık, ağ zedelenebilirlik ölçümü olarak tanımlanmış yeni parametrelerdir. Bu tezde ilk olarak, ayrıt artık yakınlık parametresinin, literatürde bilinen diğer zedelenebilirlik ölçümlerinden daha hassas olarak ölçüm yaptığı belirtilerek, parametrenin gerekliliği ve avantajları açıklanmıştır. Daha sonra, özel çizge tiplerinin, yol ve tekerlek benzeri çizgelerin ve çizge işlemleri için ayrıt artık yakınlık değerleri hesaplanmıştır. Son olarak, bir çizgenin ayrıt artık yakınlık değerini bulmak için Floyd-Warshall algoritması temel alınarak polinom zamanlı bir algoritma önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
A network is composed of processing nodes and communication links between these nodes. In a network, vulnerability measures the resistance of the network to disruption of operation after the failure of certain stations or communication links. A variety of parameters have been proposed to measure the vulnerability of a network modeled by a graph including connectivity and edge-connectivity, toughness and edge-toughness, scattering number and edge-scattering number, integrity and edge-integrity, tenacity and edge-tenacity, rupture degree and edge-rupture degree. Vertex residual closeness and link residual closeness are novel parameters defined as network vulnerability measures. In this thesis, firstly it is pointed out that link residual closeness is more sensitive as a measure of graph vulnerability than the other vulnerability measures existing in literature and the need and advantages of the parameter are stated. Then, link residual closeness of specific types of graphs, path and wheel related graphs and graph operations are evuluated. Finally, a polinomial time algorithm based on Floyd-Warshall algorithm is proposed to determine the link residual closeness of a graph.