synthesis of semi-rigid ligands and preparation of metal organic frameworks yarı esnek ligandların sentezi ve metal organik frameworklerin hazırlanması
- Tez No: 371388
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN THOMAS ASTLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Terephthalic asit ile amino asit türevlerinden (L-aspartic acid, L-valine, L-phenylalanine) başlanarak yarı-esnek ligandların sentezi gerçekleştirildi. L-aspartic acid ile sentezlenen ligand iki adımda gerçekleştirildi, L-valine ve L-phenylalanine için aynı yöntem başarılı olmadı. L-valine ve L-penylalanine içeren ligandların sentezi baksa ve daha uzun bir yöntem ile gerçekleştirildi. Sentezlenen bu ligandlar ile metal tuzlarından metal kompleksleri elde edildi. Yarı-esnek ligadların yapılarının aydınlatılmasında spektroskopik yöntemler (IR, 1H-NMR) ve elementel analiz kullanıldı. Elde edilen metal komplekslerinin yapıları elementel analiz ve TGA ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Semi-rigid ligands were synthesized using terephthalic acid and different amino acids (L-aspartic acid, L-valine, L-phenylalanine). For L-aspartic acid the ligand was prepared in two steps but for L-valine and L-phenylalanine a longer stragegy involving protection and deprotection strategies had to be devised. These ligands in combination with metal ions were used to prepare MOFs. The ligands were characterized by spectroscopic methods (IR, 1H-NMR) and elemental analysis. The composition of the metal complexes was determined by elemental analysis and thermogravimetric analysis.