Spectrophotometric determination of molybdenum in natural water by using ionic liquid
İyonik sıvı kullanılarak doğal sularda spektrofotometrik molibden tayini
  1. Tez No: 371389
  2. Yazar: DİLEK GÖL OTUKFALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NİL ERTAŞ, DR. LEVENT PELİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Molibdenin sulardaki düzeyi hem bitkiler hem de hayvanlar için oldukça önemlidir. Eksikliğinde gelişim bozukluklarına yol açarken yüksek derişimlerde canlılar üzerine toksik etki yaptığı bilinmektedir. Bu yüzden sulardaki molibden miktarının izlenmesi oldukça önemlidir. Çok farklı molibden tayin yöntemleri olmasına rağmen bu yöntemler genelde düşük duyarlılık, girişimci etkilere açık, zaman alıcı veya pahalı analiz yöntemleri olması yönüyle sakıncalıdır. Molibden tayininde spektrofotometrik yöntemler ucuz ve pratik olmasına rağmen yeterli duyarlılık değerlerine inilememektedir. Öte yandan, iyonik sıvıların spektrofotometrik metal analizlerinde metal kompleks bileşiklerinin absorpsiyon özelliklerini arttırdığı gözlenmiştir. Bu özellikleri ile iyonik sıvılar spektrofotometrik metal analizlerinde duyarlılık artışı yaratmaktadır. Bu yüzden molibdenin çeşitli ligandlarla oluşturduğu renkli komplekslerinin iyonik sıvı varlığında renk şiddetlerindekli artıştan yararlanılarak, daha duyarlı spektrofotometrik tayin gelistirilmistir. Bu tez çalışması geliştirilen spektrofotometrik tayinin devamı niteliğinde olup otomasyonu sağlamak amacı ile akışkana enjeksiyon (FIA) analiz tekniğinin sistemde uygulanmasını içermektedir. Bu nedenle sistemdeki sinyale etkisi olan parametreler araştırılmış ve çeşme suyu örneklerine yöntemin uygulanabilirliği incelenmiştir Belirtme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ), sırası ile 6.2 x10-7 M ve 2.1 x10-5 M olarak hesaplanmıştır. Yöntemin duyarlılığı AAS yöntemi ile karşılaştırılabilir bulunmuş ve önerilen yöntemin dikkate değer duyarlığı su örneklerindeki Mo(VI)'nin rutin tayini için basit bir yol sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Molybdenum plays an important role in a wide variety of plants and animals. Mo deficiency may result in reduced growth or yield loss. It is, however, toxic at higher concentration for both plant and human. Since the concentration of molybdenum in plants, water and soil is generally at ppb levels, a sufficiently sensitive method is required for its determination. There are several methods developed for molybdenum determination, however, these methods have many disadvantages being expensive, time consuming and open to the interferences of other components. Spectrophotometric methods are very practicable and inexpensive but, not sensitive enough to determine in trace level. Ionic liquids exhibit the surfactant-like behavior when carbon number of alkyl chain is long and they have pronounced effect on the absorbance characteristics of colored complexes and improve the selectivity and sensitivity of the metal determinations. In our lab it was already developed a simple and sensitive method for the analysis of Mo(VI) in natural waters which is based on the color reaction of Mo(VI) with a suitable reagent in the presence of a water soluble ionic liquids. This thesis is a continuation study of this photometric method and to apply this method to flow injection analysis of molybdenum in water samples for automation purposes. Therefore, a number of parameters those effect the signal in the system was investigated and the applicability of the method to tap water samples was studied. The limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ), were calculated as 6.2 x10-7 M and 2.1 x10-6 M, respectively. The sensitivity of the method is comparable to the AAS method. It is clear that remarkable sensitivity of the proposed method will provide a simple tool for routine analysis of Mo(VI) in water samples.