Aspir yaği ve türevlerinin in vitro pro-apoptotik ve mutajenik etkilerinin belirlenmesi
Determination of in vitro Pro-apoptotic and Mutagenic Effect of Safflower Oil and Its Derivatives
- Tez No: 371404
- Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE ÜLKÜ KARABAY YAVAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, aspir olarak bilinen Carthamus tinctorius L. bitki tohumlarından elde edilen aspir yağı (SFO) ve içeriğinde yer alan oleik asit (OLA) ve konjugatif linoleik asit (CLA) 10E-12Z (trans10, cis12) olarak adlandırılan türevlerinin in vitro pro-apoptotik ve mutajenik etkinliğini ortaya koymak, terapötik etkilerini belirlemek ve moleküler etki mekanizmalarını saptamak amacıyla hazırlanmıştır. SFO, OLA ve CLA'nın kanser hücre hatları U-87-MG, A549, MCF-7, Caco-2, HeLa ve PC-3 maruziyeti sonucunda, her bir maddenin sitotoksisitesi ve mutajenik etkinliği belirlenmiştir. SFO'nun sitotoksik konsantrasyonunun Caco-2, HeLa ve A549 hücrelerini hangi apoptotik mekanizma ile öldürüldüğü, gen ekspresyon düzeyinde saptanmıştır. Analiz sonunda elde edilen veriler, aspir yağının kanser tedavisinde alternatif bir farmasötik olarak güvenli kullanılabilmesi için yapılması gereken çalışmaların ilk adımını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine in vitro pro-apoptotic and mutagenic effect, therapeutics and molecular efficacy of Carthamus tinctorius L. with its seed oil derivations which are generally known as safflower oil (SFO), oleic acid (OLA), and conjugated linoleic acid (CLA) 10E-12Z (trans10, cis12). Exposure to the cancer cell lines U-87-MG, A549, MCF-7, Caco-2, HeLa and PC-3 with SFO, OLA, and CLA, cytotoxicity and mutagenic effect were detected for all test substances. To determine whichever apoptotic mechanism would be killed the cells at the level of gene expression, the inhibitor concentration of SFO was exposed with of Caco-2, HeLa and A549 cells. The results obtained at the end of this research were constituted the first step study of the safe usage to safflower oil as a pharmaceutic on the cancer remedy which might be used for clinical treatment on cancer as an alternative of phytotherapeutic approximations.