Tettıgonııdae ve pamphagıdae (Insecta: Orthoptera) familyalarına ait bazı türlerin immün sistem hücreleri üzerine bir çalışma
A study on immun system cells of some species from families of tettigonidae and pamphagidae (Insecta: Orthoptera)
  1. Tez No: 371403
  2. Yazar: GÜRHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Mevcut çalışma, Tettigonidae familyasına ait Eupholidoptera smyrensis, Decticus verrucivorus ve Isophya spp. türleri ile Pamphagidae familyasından Glyhomethis spp. türlerinde immün sistem hücrelerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bunun için, söz konusu türlerin hemolenfinde bulunan hemositlerin ölçüm ve hesaplanmasında Wright'ın boyasıyla boyanmış yayma preparatlardan yararlanılmıştır. Hemositler morfolojik olarak ışık mikroskobunda incelenip büyüklükleri ölçülmüştür. İncelenen türlerin hemolenfinde prohemositler, plazmatositler, granülositler, sferülositler ve önositoitler olarak beş farklı hemosit tipi tespit edildi. Elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında; incelenen türlerin hemolenfinde aynı hemosit tiplerinin olduğu ve hemositlerin büyüklük olarak benzer oldukları saptanmıştır. Buna göre, hemositlerin morfolojik özellikleri dikkate alındığında gelişimsel açıdan aynı kökenden geldikleri düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, species of Eupholidoptera smyrensis, Decticus verrucivorus and Isophya spp. from Tettigonidae family and Glyhomethis spp. from Pamphagidae family were studied, in order to examine immune system cells. The hemocytes from hemolymph of subject species were stained with Wright stain and under the light microscope hemocytes were measured. Five types of hemocytes determined in the hemolymph of subject species. These hemocytes are; prohemocytes, plasmatocytes, granulocytes, spherulocytes and oenocytoids. According to our study results same hemocytes types determined in the hemolymph of subject species and size of hemocytes were similar. According to morphological features, hemocytes may have same origin.