Hassas habitatlar ve balıkçılık uygulamaları
Sensitive habitats and fishing practices
  1. Tez No: 371421
  2. Yazar: YUNUS ARDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ METİN, DOÇ. DR. ALİ ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, hassas habitatların tanımlanmasından yola çıkarak, Akdeniz su altı ekosistemi içerisinde çok önemli bir yer tutan bu habitatların neler olduğunu ve şuana kadar tespit edilmiş olan hassas habitatların konumlarını belirtmeye çalışır. Hassas habitatın tanımı yapılmış, bu habitatların kapsamına giren canlı türleri ve topluluklarına değinilmiş, hassas habitatlarla etkileşim halinde olan, yaşamlarının bir bölümünü veya tümünü bu habitatlarda geçiren canlı türlerinin neler olduğu belirtilmeye çalışılmış olup balıkçılık faaliyetinin bu habitatlar üzerinde ki etkileri ortaya konarak kimi balıkçılık ekipmanlarının oluşturduğu negatif etkiler anlatılmaya çalışılmıştır. Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin bu hassas habitatları ve bu alanlarla etkileşim içerisinde olan canlı türlerini korumak için uluslararası düzeyde otorite kabul edilen kurum ve kuruluşlarla iş birliği dahilinde oluşturdukları güncel yasalar incelenmiş olup, aynı zamanda ülkemiz de ki kanunların bu hassas habitatları nasıl koruduğu ortaya konulmak istenmiştir. Bu çalışma ile Akdeniz'de ki durum ortaya konulmak suretiyle diğer araştırmalara kaynak oluşturulmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, based on identification of sensitive habitats, what are these habitats, holds a very important place in the Mediterranean underwater ecosystem, and locations of sensitive habitats which have been identified. Defination of sensitive habitats was made, whitin the scope of these habitats species and communities were mentioned, species which is interact in sensitive habitats and live their portion or all lives, were tried to determined and the impact of fishing activities on these habitats with negatif effects of certain fishing equipment has been tried to explain. Countries that border the Mediterranean Sea and especially EU countries for protect these habitats and species that interact with these habitats, current laws which is prepared with the accepted autortiy on international organizations and institutions were examined and at the same time, tried to introdueced how these habitats proteced by laws of our country. With this study, stuation of the Mediterranean was introdueced and in this way, other studies were tried to throw light on.