Ranklanmış ikili gruboidlerin türevleri üzerine
On derivations of ranked bigroupoids
  1. Tez No: 371425
  2. Yazar: DİDEM SÜRGEVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez esas olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılarak konuyla ilgili yapılan çalışmalar kısaca özetlenmiştir. İkinci bölümde ranklanmış ikili gruboid kavramı ile ilgili (Kim and Neggers, 2008) ın makalesi ve daha sonra (N.O.Alshehri and J.Neggers, 2013) in makalesi ele alınmış ve ilgili özelliklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ranklanmış ikili gruboidlerin türevleri ve eştürevleri ile ilgili (N.O.Alshehri and Neggers, 2013) ın makalesi ve (Y.B.Jun and Roh, 2012) un çalışmasına yer verilmiştir. Daha sonra genelleştirilmiş türevli ranklanmış ikili gruboidler ile ilgili (Y.B.Jun and Park, 2012) ın çalışması ve (J.B.Jun and Muhiuddin) in makalesi esas alınarak temel özelliklere yer verilmiştir. Bu bölümde son olarak ranklanmış ikili gruboidlerde sol türev kavramı tarafımızdan tanımlanmış ve ilgili bazı özellikler elde edilmiştir. Dördüncü bölümde güçlü ranklanmış ikili gruboidlerle ilgili (S.S.Ahn, 2013) makalesine yer verilerek güçlü ranklanmış ikili gruboidlerde türev kavramı tarafımızdan tanımlanıp ilgili temel özellikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentialy consists of four chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and works, related to this subject are summarized. In the second chapter, (Kim and Neggers,2008)'s work and then (N.O.Alshehri and J.Neggers, 2013)'s paper is considered about ranked bigroupoids. In the third chapter, (N.O.Alshehri and J.Neggers, 2013)'s work and (Y.B.Jun and Roh, 2012)'s paper is stated and derivation of ranked bigroupoids and coderivation of ranked bigroupoids are investigated. Later, (Y.B.Jun and Park, 2012)'s work and (J.B.Jun and Muhiuddin)'s paper are stated and about generalized derivation of ranked bigroupoids basic idientities are given. Finally in this chapter, Notion of left derivation of ranked bigroupoids is introduced by us and about this Notion some identities and consults of left derivation of ranked bigroupoids is obtained. In the forth and final chapter, (S.S.Ahn, 2013)'s work with related to hardily ranked bigroupoids is stated and notion of derivation of hardily ranked bigroupoids is stated and notion of derivation of hardily ranked bigroupoids is introduced by us and investigated basic related properties.