Karanlık enerji çerçevesinde kara delik dinamiğinin gözlemsel verilerle analizi
Analysis of black hole dynamics through observational data within the framework of dark energy
  1. Tez No: 979739
  2. Yazar: GİZEM DİLARA AÇAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN GÜDEKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, kara delik dinamikleri karanlık enerji çerçevesinde ele alınmış ve gözlemsel veriler ışığında teorik modellerin analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, genel görelilik kuramının ötesine geçilerek konformal bağlı skaler hair kara delikler, Euler-Heisenberg lineer olmayan elektrodinamik etkiler, mükemmel akışkan karanlık maddeyle ve quintessential karanlık maddeyle çevrili çözümler detaylı olarak incelenmiştir. Özellikle yüksek frekanslı kuaziperiyodik osilasyon (HF QPO) verileri kullanılarak parçacıkların yörüngesel hareketleri analiz edilmiş; etkin potansiyel, kararlılık koşulları, kütle ve dönme parametreleri belirlenmiştir. Ayrıca, kara delik çevresinde plazma ortamında gerçekleşen kütleçekimsel merceklenme olgusu, ışığın sapma açıları ve Einstein halkası gibi optik özellikler bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışma, alternatif gravite modellerinin gözlemsel verilerle uyumluluğunu test ederek kara delik dinamiklerinin yalnızca klasik değil, genişletilmiş fiziksel çerçevede de incelenmesine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, black hole dynamics are investigated within the framework of dark energy and analyzed in light of observational data. The study extends beyond general relativity to explore conformally coupled scalar-hair black holes, Euler-Heisenberg nonlinear electrodynamic corrections, solutions embedded in perfect fluid dark matter and quintessential dark energy. High-frequency quasi-periodic oscillation (HF QPO) data are employed to analyze the orbital motion of test particles, determining the effective potential structure, stability conditions, mass and spin parameters. Furthermore, gravitational lensing phenomena in plasma environments surrounding black holes are studied, with a focus on optical effects such as deflection angles and Einstein rings. This work contributes to the examination of black hole dynamics within a broadened physical framework by testing the consistency of extended gravity models with current astrophysical observations.