Ağ kafeslerde yapılan orkinos (Thunnus thynnus, Linnaeus, 1758) besiciliğinin sedimentte oluşturduğu ağır metal (kurşun, bakır, demir, çinko) birikim düzeylerinin araştırılması
Investigation of heavy metal (lead, copper, iron, zinc) accumulation levels in sediments due to tuna (Thunnus thynnus, Linnaeus, 1758) fattening at floating cages
- Tez No: 371452
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR EGEMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Mart 2012 – Kasım 2012 tarihleri arasında Karaburun yarımadasında, Gerence Körfezi'nde mavi yüzgeçli orkinos besiciliği yapan bir işletmede belirlenen istasyonlarda su kolonunda mevsimlik periyotlarla sıcaklık, çözünmüş oksijen, pH, tuzluluk ile sedimentte ağır metal ve organik karbon analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan ölçümlerde yıllık ortalama sıcaklık 19,61°C, tuzluluk 36,34 ppt, çözünmüş oksijen 7,28 mg/L, pH 8,06 ve sedimentte organik karbon % 0,61 bulunmuştur. Sediment örneklerinde ağır metallerden demir (Fe), çinko (Zn), kurşun (Pb), bakır (Cu) miktarları ölçülmüştür. Araştırma sonucunda ağır metallerin yıllık ortalama değerleri, Pb: 15,673 ppm k.a., Cu: 7,786 ppm k.a., Zn: 57,754 ppm k.a. ve Fe: 2,125 (%) k.a. olarak bulunmuş ve ağır metallerin Zn> Pb> Cu şeklinde sıralandığı belirlenmiştir. Zenginleşme ve kontaminasyon faktörü değerlerine göre ağır metal düzeylerinin daha ziyade litojenik taşınıma bağlı olduğu söylenebilir. Bununla birlikte bölgede kurşun düzeylerinin antropojenik etkilerle az da olsa yüksek bulunmuş olması Cu, Zn ve Fe'den farklı olarak Pb'nin kaynağının doğal süreçler olmadığını göstermektedir. Söz konusu düzeyler henüz önemli bir kontaminasyona işaret etmese de besiciliğin yapıldığı bölgedeki aktivitelerin etkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, temperature, dissolved oxygen, pH, salinity were measured in the water column and organic carbon and heavy metals (iron (Fe), zinc (Zn), lead (Pb), copper (Cu)) in sediment were analysed seasonally in stations close to Atlantic Bluefin tuna farm in Gerence Bay, Karaburun Peninsula between March 2012 and November 2012. Physico-chemical parameters' mean annual values were found 19,61°C for water temperature, 36,34 ppt for salinity, 7,28 mg/L for dissolved oxygen, 8,06 for pH and 0,61 % organic carbon in sediment. According to the results annual mean concentrations of heavy metals were Pb: 15,673 ppm d.w., Cu: 7,786 ppm d.w., Zn: 57,754 ppm d.w., Fe: 2,125 (%) d.w. and the order of the Zn> Pb> Cu> were found. According to the enrichment and contamination factors' values, the source of the heavy metals was mostly lithogenic transport. However high level of lead by farming activities showed antropogenic influences unlike Cu, Zn and Fe. These levels does not imply serious contamination but still indicates the effect of the farming activities.