Elektromanyetik koruyucu fonksiyonel örme kumaş ve giysi tasarımı
Electromagnetic shielding functional knitted fabric and garment design
- Tez No: 371462
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, elektronik cihazların kullanılmasıyla artan ve insan sağlığı açısından zararlı olan elektromanyetik dalgaların etkisini minimize edebilmek için elektromanyetik koruyucu fonksiyonel örme kumaşlar tasarlanmıştır. Kumaşlara elektromanyetik koruyucu özellik kazandırabilmek için yalıtkan olan tekstil yüzeylerini iletken hale getirmek gerekmektedir. Bunun için bakır ve gümüş filamentler kullanılarak özlü iplikler üretilmiştir. Bakır özlü iplikler ve pamuk iplikler makinaya farklı oranlarda beslenerek süprem kumaşlar örülmüştür. Gümüş özlü ipliklerle ise süprem, ribana ve futter (2 iplik) örgü yapılarında kumaşlar örülmüştür. Kumaşların elektromanyetik koruyuculuk özellikleri EMC test cihazı sistemi ile 100 MHz-1GHz frekansları arasında test edilmiştir. Kullanılan hammadde, üretim yöntemi parametrelerinin elektromanyetik koruyuculuğa etkisi incelenmiş ve sonuçlar SPSS istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electromagnetic shielding functional knitted fabrics are designed in order to minimized the effect electromagnetic waves which increased by using electronic devices and they are harmful to human health. Insulating textile surfaces must be turned conductive to acquire electromagnetic shielding properties to fabrics. So core yarns were produced by using copper and silver filaments. Jersey fabrics were knitted by feeding copper core yarns and cotton yarns at different rate to the machine. Also fabrics were knitted as jersey, rib, futter (2 threads) by using silver core yarns. Electromagnetic shielding properties of fabrics were tested between 100 MHz-1GHz frequency with EMC test system. The effect of raw materials and production methods to shielding were examined and the results were analyzed by using SPSS statistics programme.