Konfeksiyon sektöründe numune üretim sürecinin optimizasyonu
Optimisation of sample production process in ready-made sector
  1. Tez No: 371464
  2. Yazar: MERVE KAMBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCELLA GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde konfeksiyon işletmelerinde bulunan numune departmanlarının üretim sürecinin iyileştirilmesi amaçlanmış ve bu amaç doğrultusunda öncelikle problem çözme ve süreç iyileştirme teknikleri incelenmiş, anlaşılmasının kolay olması için bu teknikler örneklerle desteklenmiştir. İyileştirmenin ölçülebilir olması ve teoride kalmaması için bir uygulama alanı seçilmiş ve söz konusu uygulama alanının mevcut durumu bilimsel tekniklerle ortaya konmuştur. Mevcut durumu belirlenen numune departmanı için bir iyileştirme planı çıkarılarak iyileştirme çalışmalarına başlanmıştır. İyileştirme planı çıkarılırken incelenen tekniklerden uygulama alanının sorunlarını çözebilecek olanlar seçilmiştir. İyileştirme çalışmaları tamamlandıktan sonra tekrar mevcut durum ölçülmüş ve elde edilen sonuçlar, iyileştirme öncesinde elde edilen verilerle istatistik bilim dalından faydalanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sample production process optimisation in the garment industry has been proposed. To this effect, problem solving and process optimisation methods has been researched and supported with examples. In order to measure the optimisation results, an application area was chosen, present condition of which is highlighted through scientific methods. An optimisation schedule has been drafted and implemented. While drafting the optimisation schedule, suitable methods have been chosen according to the specified application area. After the optimisation process has finished, results were measured again and these results have been compared to first data via a statistical software.