Petrokimya tesislerinde kullanılan tuz yıkama santrifüj parçalarının aşınma dayanımının geliştirilmesi
Corrosıon resıstance ımprovement of salt washıng unıt centrıfuge parts used ın petrochemıcal complex
- Tez No: 371478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sanayi tesislerinde özellikle korozif ortamlarda aşınma dayanımı yüksek dubleks paslanmaz çelik malzemeler kullanılmaktadır. Fakat oldukça pahalı olan ve aşınma sebebiyle periyodik olarak değiştirilen ithal parçaların yerine, daha ekonomik ve daha uzun ömürlü muadillerinin üretimine gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle yüksek mukavemete sahip 7075 alüminyum alaşımı üzerine mikro ark oksidasyon (MAO) işlemi uygulanarak, Na4O7P2, K4O7P2 ve KOH içeren iki farklı elektrolit içerisinde yüzey kaplama işlemi yapılmıştır. Mikro ark oksidasyon işlemi; 5,10,15 ve 20 A/dm2 akım yoğunluklarında ve 60 dk işlem süresinde gerçekleştirilmiştir. Kaplamaların mikro yapısı taramalı elektron mikroskobunda (SEM), faz yapısı X-ışınları kırınım cihazında, aşınma testleri bilya-disk aşınma düzeneğinde, korozyon deneyleri ise Petkim saha şartlarında yapılmıştır. Test sonuçlarında, mikro ark oksidasyon (MAO) işleminde uygulanan akım değerinin artmasıyla hem kaplama kalınlığının hem de yüzey pürüzlülüğünün arttığı görülmüştür. Kaplama kalınlıkları 12-64 µm arasında değişmektedir. Kaplama kalınlığının artmasıyla malzemenin aşınma dayanımının arttığı görülmüştür. Kaplama kalınlığı en fazla olan numunenin (64 µm) aşınma dayanımının kaplanmamış numuneye göre 18 kat, dubleks paslanmaz çeliğe göre 4 kat daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Korozyon deneylerinde ise, kaplanmış numunelerin korozyon dayanımı kaplanmamış numunelere göre biraz daha iyi olsa da yeterli seviyelerde olmadığı gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
Wear-resistant duplex stainless steel materials are used in industrial plants,especially in corrosive environments. But it is quite expensive and instead of imported parts that are replaced periodically due to wear, more economical and more long-life counterparts are needed. Therefore, the micro-arc oxidation (MAO) operation is applied to high strength aluminum alloy 7075, the surface-coating process are performed in Na4O7P2, K4O7P2 and KOH containing two different electrolytes. The micro-arc oxidation process is performed in 5,10,15, 20 A/dm2 current density and 60 min processing time. The microstructure and phase composition of the coatings were analysed using scanning electron microscopy (SEM) and X-ray diffraction (XRD). Wear tests were performed in a ball-disk wear apparatus. Corrosion tests were performed under field conditions of Petkim. As a result of tests, by increasing of current value that applied in the micro-arc oxidation process, it is seen that both thickness and surface roughness of the coating has increased. Coating thicknesses ranged from 12 to 64 µm. With increasing coating thickness of the material was found to increase abrasion resistance. The sample which has maximum coating thickness (64 µm) has 18 times higher wear resistance than uncoated samples. Also it has 4 times higher wear resistance than uncoated samples. In corrosion tests, the corrosion resistance of coated samples were compared with uncoated samples, it was observed that even though it is better, not sufficient enough.