Biyouyumlu mikrorobot için mikromıknatıs tasarımı ve üretimi
Design and fabrication of a micromagnet for biocompatible microrobot
- Tez No: 371477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde mikroelektromekanik sistemler (MEMS) her geçen gün daha yaygın olarak kullanılmakta, bu yüzden oldukça ilgi çeken ve gelişmeye açık bir alan olmaktadır. Özellikle sağlık alanında robotların kullanımı ile beraber, MEMS 'lere olan gereksinim artmıştır. Bu sayede sağlık alanında robotik uygulamalarda da boyutların küçülmesiyle bu sistemlerin kullanım alanlarının genişlediği görülmektedir. Ancak mikro-robotların boyutları küçüldükçe hareketi ve uygulamalar için gereken gücü sağlayacak aktüatörlerin tasarımı da zorlaşmıştır. Bu nedenle manyetik alan uygulamaları ve mikrorobotlar için mikromıknatısların önemi açığa çıkmıştır. Mikro-mıknatıslar bazı alaşımlı manyetik ince filmlerden oluşmaktadır. Mikro-mıknatısların üretimi esnasında birçok ince film üretim yöntemi kullanılır. Bunlardan en verimlisi ekonomik ve uygulaması kolay bir yöntem olan elektrokimyasal depolama tekniğidir. Bu çalışmada mikro-mıknatıs olarak kullanılması amaçlanan CoNiMnP alaşımlı manyetik ince filmlerin tasarımı ve elektrokimyasal depolama ile üretimi yapılmıştır. Oluşturulan bu kalıcı manyetik filmlerin yapısal, kimyasal bileşimi ve manyetik özellikleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, microelectromechanical systems are widely used in daily life and it has been an area of interest and open to development. Especially with the use of robots in the healthcare field, the requirement for MEMS has been increased. Thus, contraction of sizes for robotic applications in healthcare field, the field of applications for these systems is seen to extend. However, the smaller the size of the microrobot, it is more difficult to design actuators that provide the power for movement and applications. That's why the application of magnetic field and the importance of micro-magnets for microrobots has been come out. Micromagnets are consist of some alloyed magnetic films. During the fabrication of micro-magnets, many thin-film production methods are used. The most efficient, affordable and easy to implement method is the electrodeposition method. In this study, CoNiMnP alloyed magnetic films which is going to be aimed for being as micromagnet is been designed, fabricated with electrodeposition method. After that, the structural, chemical composition and magnetic property analysises are done for this permanent magnets.