Degradation of crystal violet over Fe-ZSM-5 zeolite catalyst by heterogeneous fenton-like oxidation and/or sonication
Kristal morunun Fe-ZSM-5 zeolit katalizör üzerinde heterojen fenton tipi oksidasyon ve/veya sonikasyon ile bozunması
  1. Tez No: 371483
  2. Yazar: BURCU AKIN ÜNNÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Crystal Violet (CV)'nin sulu çözeltisinden, heterojen Fenton reaksiyonu ile oksidasyonu, iyon değişimi ile hazırlanmış bir FeZSM-5 zeolit katalizörü üzerinde incelenmiş ve CV'nin heterojen Fenton reaksiyonu ile oksidasyonuna ultrasesin (sonikasyonun) katkısı araştırılmıştır. Bu bağlamda, ilk önce hazırlanan katalizör muhtelif tekniklerle karakterize edilmiş, daha sonra bu katalizör varlığında CV'nin heterojen Fenton reaksiyonu ile oksidasyonuna sıcaklık, pH, H2O2 miktarı, katalizör miktarı ve boya başlangıç derişimi gibi parametrelerin etkileri incelenmiştir. Tüm deneyler süresince alınan örnekler UV-spektrofotometresi ile analizlenerek renk giderimi ölçülmüş, kimyasal oksijen ihtiyacındaki (COD) azalma COD kitleri kullanılarak saptanmıştır. Optimum koşullarda (0.005 g/dm3 boya derişimi, 3 mM H2O2, 0.15 g katalizör/0.15 dm3 boya çözeltisi, 333K ve boya başlangıç pH 7.0) %92 renk giderimi ve %47lik COD giderimi elde edilmiştir. Ayrıca, CV'nin ultrasonik bozunması da incelenmiş ve bozunmayı etkileyen faktörler (ultrasonik cihaz tipi, güç) araştırılmıştır. Bununla birlikte sonikasyonun heterojen Fenton reaksiyonu ile boya oksidasyonuna etkisi üzerinde de durulmuştur. Ultrasonik banyoda sonikasyonun renk giderimine olumlu katkısı olmuş, sonikasyon ile heterojen Fenton reaksiyonun birlikte kullanımı renk giderimini %96'ya yükseltmiştir. CV'nin başlangıç renk giderim hızı -rCV,o=7.3 e-14.7/RT CCV,o0.7 CH2O2,0 denklemi ile tanımlanmış olup burada R=8.314 J/molK, CCV,o ve CH2O2,0 mol/dm3 birimindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, heterogeneous Fenton-like oxidation of an azo dye, Crystal Violet (CV), dissolved in water was investigated over an FeZSM-5 zeolite catalyst prepared by ion exchange method and the influence of ultrasound (sonication) on heterogeneous Fenton-like oxidation of CV was searched for. Firstly the prepared catalyst was characterized by several techniques and then the effects of the parameters such as temperature, pH, H2O2 amount, catalyst amount and initial dye concentration on heterogeneous Fenton-like oxidation of aqueous CV over the FeZSM-5 zeolite catalyst prepared were investigated. Representative samples withdrawn were analysed by UV- spectrophotometer for color removal measurements and decay in Chemical Oxygen Demand (COD) was determined by using COD kits. A color removal of 92% and a COD removal of 47% were achieved under the optimum conditions (0.005 g/dm3 dye initial concentration, 3 mM H2O2, 0.15 g catalyst/0.15 dm3 dye solution, initial dye pH of 7.0, 333K). In addition, the sonication of CV was investigated and also the factors (ultrasonic apparatus type, power) affecting sonication of CV were studied. Furthermore, the degradation of CV by combined heterogeneous Fenton-like oxidation and sonication was studied. Sonication in ultrasonic bath affected positively the color removal and the combination of sonication and heterogeneous Fenton-like oxidation increased the color removal to 96%. Initial color removal rate of CV was described by -rCV,o=7.3 e-14.7/RT CCV,o0.7 CH2O2,0 where R=8.314 J/molK and CCV,o and CH2O2,0 were in mol/dm3.