Controlled drug release applications of polycaprolactone composites
Polikaprolakton kompozitlerinin kontrollü ilaç salımı uygulamaları
  1. Tez No: 371484
  2. Yazar: AYŞE BEYZA AYSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP CESUR, DOÇ. DR. IŞIK ÖZGÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İlaç taşıyıcı sistemler ilacın dokulara ulaşmasını ve salımını sağlayan sistemlerdir. Son yıllarda ilaç taşıyıcı sistemler olarak geliştirilen polimerik partiküler sistemlerle, ilaç etken maddesinin hedeflenen organa taşınması ve burada bir sistem içerisinden istenilen sürede, belirlenmiş bir hızla, gereken miktarda kontrollü olarak salımı amaçlanmaktadır. Kontrollü salımda aktif madde ve aktif maddenin salımını düzenleyen polimerik destek olmak üzere iki ana bileşen vardır.Polikaprolakton (PCL) Amerikan Gıda ve İlaç Federasyonu (FDA) tarafından insan vücudu ile uyumlu olduğu onaylanmış, doku mühendisliği ve kontrollü ilaç salımı uygulamalarında film, kompozit, insan yapı iskelesi, implant, nanoparçacık, mikroküre, hidrojel gibi formlarda yaygın olarak kullanılan biyobozunur bir polimerdir. Bu çalışmada polimer olarak PCL, etken madde olarak eritromisin içeren nanopartikül formülasyonları oluşturulmuştur. Nanoçöktürme yöntemiyle oluşturulan bu formülasyonlar için, çözgen olarak aseton, yüzey aktif madde olarak Span®80 ve Tween®80 kullanılmıştır. Polimerik partiküler yapı, katı matriks içine hapsedilmiş etken maddeyi parçalanmaktan korur ve etken maddenin istenen bölgeye ulaşma olasılığı artar. Hazırlanan formülasyonların enkapsülasyon verimleri, partikül büyüklükleri, zeta potansiyelleri, morfolojik özellikleri, fonksiyonel gruplar, ilaç-polimer etkileşimi, in-vitro salım özellikleri, antibakteriyel aktivite testleri ve kısa dönem stabilite özellikleri değerlendirilmiştir. Hazırlanan nanopartiküllerin tanımlanması tanecik boyutu/dağılımı ve zeta potansiyel analizleri DLS (Dinamik Işık Saçılımı) ve ELS (Elektroforetik Işık Saçılımı) Zetasizer Nanoseries ZS ile yapılmıştır. Geçirimli Elektron Mikroskopu (TEM) ile yüksek çözünürlük ve büyütme gücünde görüntüleme sağlanmıştır ve yüzey morfolojileri incelenmiştir. Polimer-ilaç etkileşimleri Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) cihazı ile incelenmiştir. Enkapsülasyon verimi ve salınan ilaç etken maddesinin konsantrasyon ölçümleri için Ultraviyole Visible Spektrofotometre (UV-VIS Spektrofotometre) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Drug delivery systems (DDS) are known as the processes that deliver and release the drug to the desired cell. In recent years, they are designed with the aim of controlling the speed of the release of active ingredient that required for organism and implicating this to the targetted cell. A controlled drug delivery system consists of two parts as a drug and a polymer. Food and Drug Administration (FDA) approves biodegradable polymer poly(ε-)caprolactone (PCL) which can be used in the human body. For medical applications, PCL is used as a scaffold for tissue repair via tissue engineering, a drug delivery device as film, composite, scaffold, implant, nanoparticle, microcapsule and hydrogel forms. In this project, PCL is selected as polymer and erythromycin as active ingredient (drug) to prepare nanoparticle formulations. Acetone is used as the solvent; Span®80 and Tween®80 are used as non-ionic surfactants. Polymeric structure protects the active ingredient which entrapped into solid matrix. Thereby the probability of achieving the active ingredient to desired area is increased. Formulations prepared were characterized by encapsulation efficiency, particle size and distribution, zeta potential, morphological properties, functional groups, in vitro release experiments, and short term stability tests. Particle size/size distribution and zeta potential were measured by DLS (Dynamic Light Scattering) and ELS (Electrophoretic Light Scattering) with a Zetasizer Nanoseries ZS instrument. Morphological analysis was made by TEM (Transmission Electron Microscope) that provides imaging with high resolution and magnification power. The FT-IR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) spectrum analyses were performed to obtain interaction and/or compatibility of the drug within the polymer. The encapsulation efficiency and released concentration of drug were measured by UV-VIS Spectrophotometer.