Bakır oksit nanopartiküllerin yeşil sentez ile üretimi ve fotokatalitik performansının incelenmesi
Preparation of copper oxide nanoparticles by green synthesis and investigation of their photocatalytic performance
- Tez No: 943840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Ocimum basilicum (Reyhan) ve Solanum melongena (Patlıcan) bitki ekstratları kullanılarak yeşil sentez metoduyla bakır oksit (CuO) nanopartiküller üretilmiştir. CuO nanopartikülleri iki ayrı bitki özütü ile elde edilerek karakterizasyon üzerindeki farklılıkları incelenmiştir. Hazırlanan CuO nanopartiküller, X ışını kırınımı (XRD), alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu (FE-SEM), Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ve UV-Vis absorbans spektrofotometresi ile incelenmiştir. XRD sonuçları CuO nanopartiküllerin monoklinik kristal yapıda oluştuğunu doğrulamıştır. FE-SEM görüntüleri, Solanum melongena ile üretilen CuO nanopartiküllerin yaklaşık 20 nm boyutunda homojen dağılmış küresel yapıda olduğunu göstermiştir. Ocimum basilicum ile üretilen CuO nanopartiküllerin parçacık boyutunun 50 nm civarında olduğu belirlenmiştir. CuO nanopartiküllerinin FT-IR spektrum sonuçları, monoklinik CuO fazındaki Cu-O bağlarının karakteristik gerilme titreşimlerini göstermiştir. Ocimum basilicum (Reyhan) ve Solanum melongena (Patlıcan) bitkilerinden üretilen CuO nanopartiküllerin fotokatalilik aktiviteleri araştırılmıştır. Organik kirletici olarak metilen mavisi, kristal moru ve parlak mavi boyaları kullanılmıştır. Ocimum basilicum bitkisinden üretilen CuO(R) nanopartiküllerin metilen mavisi, kristal moru ve parlak mavi boyaları için fotokatalitik bozunması sırayla %82,69-%78,38-%25,27 olarak, Solanum melongena bitkisinden üretilen CuO(P) nanopartiküllerin sırayla %92,27-%84,92-%55,90 olarak hesaplanmıştır. Fotokatalitik performanslar kıyaslandığında Solanum melongena bitkisinden üretilen CuO(P) nanopartiküllerin daha iyi fotodegrasyon gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, copper oxide (CuO) nanoparticles were prepared by green synthesis using plant extracts of Ocimum Basilicum and Solanum Melongena. CuO nanoparticles were obtained from two different plant extracts and their differences in characterisation were studied. The crystal structure of the prepared CuO nanoparticles was investigated by X-ray diffraction (XRD), the morphological properties by Field emission scanning electron microscopy (FE-SEM) and the optical properties by Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR). XRD results confirmed that CuO nanoparticles were formed with a monoclinic crystal structure. FE-SEM images showed that CuO nanoparticles produced by Solanum Melongena had a homogeneously distributed spherical structure about 20 nm in size. It was found that the particle size of the CuO nanoparticles produced with Ocimum Basilicum was in the region of 50 nm. The characteristic stretching vibrations of the Cu-O bonds in the monoclinic CuO phase were observed in the FT-IR spectra of the CuO nanoparticles. The photocatalytic activities of CuO nanoparticles prepared from the plants Ocimum basilicum (basil plant) and Solanum melongena (eggplant) were investigated. Methylene blue, crystal violet and brilliant blue dyes were used as organic pollutants. The photocatalytic degradation of methylene blue, crystal violet and brilliant blue dyes for CuO(R) nanoparticles prepared from Ocimum basilicum were calculated as 82.69%-78.38%-25.27%, respectively, while for CuO(P) nanoparticles prepared from Solanum melongena were calculated as 92.27%-84.92%-55.90%, respectively. When the photocatalytic performances were compared, it was found that CuO(P) nanoparticles prepared from Solanum melongena showed better photodegradation.