A new parallel programing language fortress: Features and applications
Yeni bir paralel programlama dili fortress: Özellikleri ve uygulamaları
- Tez No: 371537
- Danışmanlar: PROF. DR. H. NÜZHET DALFES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bilgisayar sistemleri çok hızlı bir şekilde büyümektedirler. DARPA, 2010 yılı içinpeta-ölçekli bir bilgisayar sisteminin gereksinimi ve yapılabilirliğini öngördü. 2003yılında bir çok firmayla bir proje başlattı. Şimdi, proje bitmek üzereyken vemilyonlarca dolar projeye aktarılmışken, projenin getirisi üç tane yüksek başarımlıyüksek işlevselli programlama dili oldu. Bu dillerden bir tanesi Fortress.Fortress, matematik gösterim temelli, değişken tipleri sıkı olarak takip edilen, bloktabanlı ve kesin olarak paralel bir bilgisayar programlama dilidir. Fortress'i ilginçkılan, yüksek işlevsellikli ve bilim yönlü yapısıdır. Bu çalışmada Fortress'in içdinamiklerini inceledi. Performansını ölçmek için çeşitli testler yapıldı ve sonuçlarıtartışıldı.
Özet (Çeviri)
Computer systems are growing in an increasing the phase. DARPA foreseen therequirement and establishing a petascale computer by the year 2010. The project hasstarted with several companies in 2003. Now the project is about to be over and theoutcome of the project after millions of dollars spent is three high performance andhighly productive computer languages. One of them is Fortress.Fortress is a mathematical notation based, strictly typed, block based, implicitlyparallel computing language. Highly productive and science oriented design is whatmakes Fortress interesting. In this study we have observed and studied the innerdynamics of Fortress. Benchmarking tests are done to measure the performance ofFortress, and the results are discussed.