Kompleks q-balazs-szabados operatörlerinin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of compleks q-balazs-szabados operators
  1. Tez No: 371613
  2. Yazar: ESMA YILDIZ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT İSPİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada kompleks q-Balázs-Szabados operatörlerinin kompakt diskler üzerinde analitik fonksiyonlara yaklaşım özellikleri incelenmiştir. İlk olarak, bu operatörlerin yakınsama oranı, Voronovskaja tip teorem ve tam yakınsama oranı nicel tahminlerle verilmiştir. Böylece q-Balázs-Szabados operatörlerinin yaklaşım özellikleri reel aralıklardan kompleks düzlemin kompakt disklerine nicel tahminlerle genişletilmiştir. İkinci olarak, tensör çarpım tip iki değişkenli kompleks q-Balázs-Szabados operatörleri tanımlanarak, bu operatörlerin kompakt polidisklerde analitik fonksiyonlara yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Bu anlamda, bu operatörlerin nicel yakınsama oranı ve Voronovskaja tip teoremi elde edilmiştir. Ayrıca bu operatörlerin tam yakınsama oranı nicel bir tahminle verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the approximation properties of complex q-Balázs-Szabados operators are investigated. Firstly, the order of convergence and the Voronovskaja-type theorem with quantitative estimate of these operators and the exact order of their approximation are given. Hence, the approximation properties of complex q-Balázs-Szabados operators from real intervals to compact disks in the complex plane with quantitative estimate. Secondly, the bivariate complex q-Balázs-Szabados operators of tensor product kind are defined. The approximation properties of these operators attached to analytic functions on compact polydisks are investigated. In this sense, the order of convergence and the Voronovskaja-type theorem with quantitative estimate are obtained. The exact order of these operators is also given quantitatively.