Kendisi ve tersi yalınkat fonksiyonların balans polinomları ile tanımlanan iki yeni alt sınıfı için katsayı tahminleri
Coefficient estimates for two new subclasses of bi-univalent functions defined by balancing polynomials
  1. Tez No: 772078
  2. Yazar: İNCİ KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezde ele alınan problemlere dair bazı ön bilgiler verilmiştir. Ayrıca, bu bölümde tezin amacı ve tez konusu ile ilgili tarihsel gelişimden de bahsedilmiştir. İkinci bölüm iki alt bölümden oluşmakta olup, birinci alt bölümde kompleks analiz derslerinde önemli yere sahip olan bazı temel kavramlar ve özellikleri hatırlatılmıştır. Bu bölümün ikinci alt bölümünde ise, geometrik fonksiyon teorisindeki temel kavramlar açıklanmış ve örnekler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, tez konusuna temel teşkil eden Balans polinomları ve geometrik fonksiyon teorisindeki diğer kavramlar açıklanmıştır. Ayrıca, söz konusu kavramların bazı özellikleri de verilmiştir. Dördüncü bölüm tezin orijinal kısmı olup, bu bölümde Balans polinomları yardımı ile birim diskte analitik olup kendisi ve tersi yalınkat olan fonksiyonların iki yeni alt sınıfı tanıtılmıştır. Daha sonra, tanımlanan sınıflardaki fonksiyonların ikinci ve üçüncü katsayıları için sınırlar araştırılmıştır. Son olarak, tanıtılan yeni fonksiyon sınıfları için literatürde Fekete-Szegö problemi olarak bilinen problem ele alınıp incelenmiştir. Beşinci ve son bölüm sonuç ve önerilere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, some preliminary information about the problems discussed in the thesis is given. In addition, in this section, the aim of the thesis and the historical development related to the thesis subject are also mentioned. The second section consists of two subsections, and in the first subsection, some basic concepts and their properties that have an important place in complex analysis courses are reminded. In the second part of this section, basic concepts in geometric function theory are explained and examples are presented. In the third chapter, Balancing polynomials and other concepts in the geometric function theory, which form the basis of the thesis, are explained. In addition, some properties of these concepts are given. The fourth chapter is the original part of the thesis, and in this chapter, with the help of Balancing polynomials two new subclasses of analytic bi-univalent functions in the unit disk are introduced. Then, the bounds for the second and third coefficients of the functions in the defined classes are investigated. Finally, the problem known as the Fekete-Szegö problem in the literature for the new function classes introduced is discussed and examined. The fifth and final section is devoted to conclusions and recommendations.