Dubleks paslanmaz çeliklerin TIG kaynağında soğuma hızı ve koruyucu gazın oluşan manyetik fazların oranına ve kaynaklı bağlantının özelliklerine etkisi
The effects of cooling rate and shielding gases on magnetic phases ratio and weldment properties in duplex stainless steel TIG welds
- Tez No: 371617
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, UNS S32205 dubleks paslanmaz çeliklerin TIG kaynağında oluşabilecek farklı oranlardaki manyetik delta ferrit ile diğer önemli fazlar ve metallerarası bileşiklerin kaynaklı bağlantının mekanik ve korozyon davranışlarına etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla; 3x40x145 mm boyutlarında UNS S32205 dubleks paslanmaz çelik saclar W 22 9 3 NL (2209) ilave dolgu teli kullanılarak TIG kaynağı ile birleştirilmiştir. Koruyucu gaz olarak saf argon gazı ile birlikte argon gazına ilave edilen; %1, %3, %6, %9 oranlarındaki azot gazı kullanılmıştır. Gaz bileşiminin ve kaynak soğuma hızının delta ferrit-östenit dengesine etkisi belirlenmiştir. Mikroyapısal incelemeler, Charpy v-çentikli darbe testleri ile korozyon (ağırlık kaybı) testleri ASTM A 923 standartı uyarınca, manyetik delta ferrit ölçümleri EN ISO 17655 ve EN ISO 8249 standartlarına göre, mikroyapısal faz analizleri ise faz miktarlarının kıyaslanması için ASTM E 562 ve ASTM E 1245 standartlarına göre uygulanmıştır. Argon koruyucu gazına ilave edilen azot oranı arttıkça östenit miktarının arttığı ve bunun yanında delta ferrit oranının azaldığı görülmüştür. Kaynaklı bağlantıların mikroyapısal özellikleri, korozyon davranışları ve mekanik özellikleri, soğuma hızı ve koruyucu gaz bileşimlerine göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the effects of different amounts of magnetic delta ferrite and other important phases or intermetallic compounds on weldments mechanical and corrosion properties were studied after TIG welding of duplex UNS S32205 stainless steels. For this purpose, 3x40x145 mm UNS S32205 duplex stainless steel plates were TIG welded with W 22 9 3 NL (2209) welding wires. Pure argon gas and mixtures of argon with varying amounts of %1, %3, %6, %9 nitrogen gas were used as shielding gases. The effects of shielding gas composition and cooling rate on delta ferrite and austenite ratio were determined. Microstructural surveys and the tests of Charpy-V impact, corrosion (weight loss) are applied according to ASTM A 923 and magnetic delta-ferrite measurements by EN ISO 17655, EN ISO 8249 and also microstructural image analysis by ASTM E-562, ASTM E 1245 are made for comparision of amounts of all phases. As the amount of nitrogen gas in the argon shielding gas increases, the ratio of austenite also increases and besides delta ferrite amount decreases. The weldments microstructural properties, corrosion behaviours and mechanical characteristics are studied due to the cooling rate and shielding gas compositions.