k- lucas hiperbolik, yarı-hiperbolik trıbonaccı ve yarı-hiperbolik trıbonaccı-lucas fonksiyonları
The k- lucas hyperbolic, quasi-hyperbolic tribonacci and quasi-hyperbolic tribonacci-lucas functions
  1. Tez No: 371618
  2. Yazar: HURİYE AZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN TAŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada k- Lucas hiperbolik fonksiyonları tanımlanarak, bu fonksiyonların k- Lucas sayılarıyla olan ilişkisi ve bazı hiperbolik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, k- Lucas hiperbolik fonksiyonları ile k-Fibonacci hiperbolik fonksiyonları arasındaki bağıntılar incelenmiştir. Yarı-sinüs k- Lucas fonksiyonlarından ve k- Lucas hiperbolik fonksiyonları için üç boyutlu eğri ve yüzeylerden bahsedilmiştir. Son olarak, yarı-hiperbolik Tribonacci ve yarı-hiperbolik Tribonacci-Lucas fonksiyonlarının tanımları verilmiş ve bu fonksiyonların bazı rekürans ve hiperbolik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we define k-Lucas hyperbolic functions and study their hyperbolic and recurrence properties, and investigate the relations between this new k-Lucas hyperbolic functions and the k-Fibonacci hyperbolic functions. We study the quasi-sine Lucas functions. Also, we define 3D curves and surfaces for the k-Lucas hyperbolic functions. Finally, we define quasi-hyperbolic Tribonacci and quasi-hyperbolic Tribonacci-Lucas functions, likewise, study recurrence and hyperbolic properties of these new functions.