Nevşehir ili, Ortahisar kasabası, Çukur Cami restorasyon önerisi
Suggestion of restoration about Çukur Mosque of Ortahi̇sar district in province of Nevşehi̇r
  1. Tez No: 371631
  2. Yazar: GİZEM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu tez çalışmasında, Nevşehir ili, Ortahisar Kasabası'nda 19.yy. ile 20.yy. arasında yapılmış olan cami örneklerinden, günümüze kadar ulaşan ve mimari karakteristik olarak birbirine benzeyen 5 camiden biri olan Çukur Cami konu edilmektedir. Caminin günümüzdeki durumunun incelenmesi, restorasyonu ve korunmasına yönelik önerilerin geliştirilmesi tezin temel amacıdır. Çalışma kapsamında Ortahisar'da bulunan camilerin karşılaştırmalı çalışması ve tarih araştırmaları yapılmış, Çukur Cami'nin özgün durumu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler ve Ortahisar'ın ihtiyaçları değerlendirilerek camiye uygun işlev önerisi getirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Ortahisar cami tipolojisi ortaya çıkarılmış ve Çukur Cami'ye yönelik rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri elde edilmiş olacaktır. Böylece caminin gelecek kuşaklara aktarılması yönünde ilk önemli adım atılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Çukur Mosque, one of the 5 mosques of similar architecture built between 19th and 20th century and survived upto date. The basic aim of the thesis is to examine the current situation of the mosque and to develop suggestions about protection and restoration of it. Throughout the study, comparative research about mosques in Ortahisar and historical research were conducted and the characteristics of Çukur Camii were assessed. Evaluating the data taken and the needs of Ortahisar, function as a mosque was proposed. At the end of the study, Ortahisar Mosque typology and relief, restitution and restoration projects will be obtained. This will be the first important step in handing down the building to the next generations.