Sayısal görüntü işleme ile etkili nesne takip metodlarının geliştirilmesi ve uygulanması
Development and implementation of effective object tracking methods using digital image processing
  1. Tez No: 371634
  2. Yazar: İSA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT HARDALAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sayısal görüntü işleme, çok geniş uygulama alanı olan bilgisayarla bütünleşik bir çalışmadır. Sayısal görüntü verileri kullanılarak iyileştirmeler veya daha farklı görüntüler elde edilebilmekte ve nesne tanımlama ve takip işlemleri uygulamanın ihtiyacına göre farklı hızlarda gerçekleştirilebilmektedir. Sayısal görüntü işleme bir dizi işlem basamağından oluşmaktadır. Amaca yönelik bu basamaklar artırılabilir ya da azaltılabilir. Nesne takip uygulamalarında bu işlemler hedef görüntünün yakalanmasıyla başlar ve farklı tekniklerin kullanılmasıyla devam eder. İçerisinde filtreleme, aday görüntünün iyileştirilmesi ve hedef görüntüyle karşılaştırılması aşamalarını uygun matematiksel yöntemlerle barındırmaktadır. Nesne takip teknikleri üzerinde uzun yıllardır yapılan çalışmalarda, farklı birçok yöntem denenmiştir, fakat kullanılan yöntemler, farklı uygulamalar için gerçek ortam resimlerinde istenildiği kadar etkili sonuç vermemiştir. Mükemmel takip için, nesnelerin özelliklerinin ortam özellikleriyle bir arada kullanılmasına dayanan yöntemler üzerine çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada hedef nesneyi takip için farklı teknikler üzerinde deneyler yapılmış ve bu deney sonuçlarına göre etkili yöntemler seçilmiştir. Geliştirilen yöntemde daha etkili sonuçlar alabilmek amacıyla hedef görüntü ve aday görüntüler üzerinde farklı filtre teknikleri araştırılmış ve uygulanmıştır. Sonuç olarak nesnenin görüntü özellikleri kullanılarak, resimler arasındaki benzerlik hesaplanmakta ve sonrasında eşleşen bölgeler arasında benzerlik katsayısına göre nesneyi bulma işlemi yapılmaktadır. Bilim Kodu : 905 Anahtar Kelimeler : Sayısal görüntü işleme, Nesne takip Sayfa Adedi : 93 Danışman : Doç. Dr. Fırat HARDALAÇ
Özet (Çeviri)
Digital image processing is a study, which is computer integrated with a wide range of application. Using digital image data, the improvements and different images can be obtained and object recognition and tracking operations can be carried out at different speeds according to application needs. Digital image processing consist of a series operational processes. Those processes can be reduced or increased according the purpose. In object tracking application, the processes begin with capture of target image and continue by using different techniques. Tracking techniques consist of some steps of mathematical method like filtering, improving the candidate image and comparing with target image. Throughout the years there have been several different methods used for object recognition. However the methods used are far from providing satisfactory results for real time applications and for real environment images. Studies for ideal object tracking, in relation to their regional or object-oriented features, are currently being carried on. In this study, experiments have been applied on different techniques to track target object and according to the results of these experiments effective methods have been selected. In the methods developed in order to achieve more efficient results, different filtering techniques have been researched and implemented. As a result, using the image properties of object, the similarity between images is calculated and then the process of tracking is applied according to similarity coefficients between matching regions. Science Code : 905 Key Words : Digital image processing, Object tracking Page Number : 93 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Fırat HARDALAÇ