Elektrikli araçların çevresel etkilerinin ve yakıt avantajlarının incelenmesi
Study of environmental i̇mpacts and fuel advantages of electric vehicles
- Tez No: 371638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ŞENBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde fosil kaynaklı yakıtların hem belli bir rezervlerinin olması, hem de bu yakıtlardan kaynaklanan çevresel kirliliğin azaltılması amacıyla yapılan çalışmalar özellikle ulaştırma sektörü üzerinde yoğunlaşmıştır. Çevresel ve ısıl kirlilik yüz ölçüm olarak sadece dünyanın %1'ini kapsayan şehirler için daha çok hava kirliliği ve daha yoğun enerji tüketimi anlamına gelmektedir. Bu kapsamda daha çevreci ve daha ekonomik alternatif yakıtlar tüketen araçlar geliştirilmiştir. Elektrikli otomobiller ile hibrit otomobiller şimdilik bu araçların öncüleri konumunda olmakla birlikte farklı çalışmalar da devam etmektedir. Bu çalışmada fosil kaynaklı yakıtların rezervleri ve günümüzdeki durumları ile atmosfere ve çevreye verdiği zararlar anlatılmış, elektrikli ve hibrit otomobillere duyulan ihtiyaç verilerle ortaya konulmuştur. Otomobil sanayinin günümüzdeki durumu ile 2015, 2020 ve 2030 yılları için elektrikli ve hibrit otomobillerin sağladığı ekonomik ve çevresel faydalar bazı öngörüler yapılarak incelenmiştir. Türkiye'de üretilen ilk elektrikli otomobil olan Renault Fluence Z.E. modeli ile Toyoto Pirius hibrit modelinin yakıt giderleri, işletim maliyetleri, emisyon salımları ile şarj edilmeleri durumunda şebekeye olan etkileri incelenmiş, elde edilen değerler benzinli, dizel, LPG'li diğer otomobillerle karşılaştırılmıştır. Bu sonuçlara göre elektrikli otomobiller yıllık ortalama 20 000 km kullanımdan sonra en ekonomik otomobil grubunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Research works, which are conducted due to not only limited reserves of fossil fuels, but also the need to reduce the environmental pollution arising from combustion of these resources, are focused especially on transportation sector. The environmental and thermal pollution stands for more air pollution and intense consumption of energy for the cities which cover only 1% of the world's surface. Within this scope, the vehicles which exhaust more ecological and economical alternative fuels are designed. While the electric and hybrid cars are pioneering these types of vehicles, various research works are being carried out in this field. In this study, preexisting condition of the reserves of fossil fuels and the damage stemming from consumption of these resources to the environment and the atmosphere are explained and the need for the electric and hybrid cars is presented with statistical data. The current situation of automobile industry and economic and ecologic gains which electric and hybrid cars will probably provide in 2015, 2020, and 2030 are analyzed by using some predictions. Fuel consumption rates, operational costs, emission levels and in case of charge the impacts on the electric supply systems of Renault Fluence Z.E., the first electric car produced in Turkey and hybrid Toyoto Pirius are calculated in comparison with gasoline, diesel, LPG cars and the results obtained are revealed by graphics. According to these results, electric cars are the most economical after 20 000 km of annual usage.