Sıcak ve tuzlu suların yakın alan seyrelmesi
Near field dilution of hot and salt water
- Tez No: 371646
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE BALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında, su ile soğutma yapan tesislerde işlemler sonrası açığa çıkan sıcaklığı yükselmiş ve tuzdan arındırma faaliyetleri ile oluşan tuzluluk oranı yüksek atık suların denizel ortama deşarjı sonrası yakın alan seyrelmesi modellenmiştir. Modelleme çalışmasında U.S EPA (Enviromental Protection Agency) tarafından geliştirilmiş VP (Visual Plumes) paket programlama modelinin 3 boyutlu UM3 (Updated Merge) modülü kullanılmıştır. Sadece sıcaklığı ya da sadece tuzluluk konsantrasyonu yükselmiş atık su ve bu iki durumun bir arada bertarafında denizel alıcı ortamda meydana gelecek yakın alan seyrelmesi üzerinde; akıntı hızlarının, difüzör tasarımlarının ve deşarj derinliğinin etkileri kıyaslanmıştır. Difüzör tiplerinin, sıcaklığı yükselmiş atık suların yakın alan seyrelmesine etkilerini inceleyebilmek amacıyla tek yönlü, T tipi, çapraz akışlı ve şaşırtmalı difüzör örnekleri için Microsoft Office Excel Programında Visual Basic programlama dili ile bir makro oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The near field dilution of heated waste waters discharged from power plants and high salinity waste waters discharged from desalination plants into the marine waters have been modelled in this study. In the modelling studies, three dimensional sub-model UM3 (Updated Merge) of VP (Visual Plumes) software developed by U.S. EPA (Enviromental Protection Agency) is used. The effects of currents, diffuser parameters and water depth on the near field dilution of heated and/or saline discharges into the sea water have been investigated. The effects of diffuser types (Coflowing Diffuser, Tee Diffuser, Staged Diffuser, Alternating Diffuser) on the near field dilution of heated waste water discharges are analyzed by a macro developed using Visual Basic programming language in Microsoft Office Excel Programme.