Yatay freze makinesinde bazı işleme faktörlerinin toz emisyonuna etkisi
Effects of some machining factors to the dust emmision in shaper
- Tez No: 371645
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BURDURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, yatay freze makinesinde bazı malzemelerin işlenmesi anında malzeme türü, bıçak sayısı, kesme genişliği ve kesme derinliğinin toz konsantrasyon seviyesine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak; öngörülen kesme genişliğini elde etmek üzere 6 mm, 12 mm, 18 mm, 25 mm ve 30 mm kalınlıklarda kara kavak (Populus nigra L.), Doğu kayını (Fagus orientalis L.) ve Orta Yoğunlukta Lif Levha (MDF) malzemeler; 5m/dk besleme hızında, 1 mm, 2 mm ve 3 mm kesme derinliğinde ve 1 ve 4 kesicili olarak freze makinesinde 20'şer dakikalık sürelerle rendeleme işlemine tabi tutulmuştur. Rendeleme işlemi anında TSI SIDEPAK AM 510 kişisel toz maruziyet ölçüm cihazı kullanılarak işlenen malzemelerin türüne, kesme genişliğine, bıçak sayısına ve kesme derinliğine bağlı olarak toz konsantrasyon seviyeleri (mg/m3) ölçülmüş, elde edilen veriler SPSS-15 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programında analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara gore; malzeme çeşidine göre en yüksek toz konsantrasyonu seviyesi MDF malzemede (0,35 mg/m3) ortaya çıkarken bunu kayın (0,22 mg/m3) ve kavak malzemeler (0,19 mg/m3) takip etmektedir. Kesme genişliği arttıkça toz emisyonu seviyesinde 0,29 mg/m3 'lük artış (6 mm'de 0,11 mg/m3'ten 30 mm'de 0,40 mg/m3'e), 1 bıçak yerine 4 bıçak kullanılması durumunda yaklaşık 0,03 mg/m3'lük artış (0,24 mg/m3'ten 0,27 mg/m3'e) ve kesme derinliğinin 1 mm'den 3 mm'ye çıkması ile de yaklaşık 0,07 mg/m3'lük artış (0,22 mg/m3'ten 0,29 mg/m3'e) görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of the effects of materials kind, blade number, cutting width and cutting depth on dust concentration level at the moment of machining of some wooden materials in a shaper were aimed. By taking in the account this aim, to obtain the aimed cutting width, black poplar (Populus nigra L.), beech (Fagus orientalis L.) and medium density fiber board (MDF) at the thicknesses of 6 mm, 12 mm, 18 mm, 25 mm and 30 mm were planed during 20 minutes for each variable by feed rate of 5 meters per minute at the cutting depth of 1 mm, 2 mm, and 3 mm and with one and four blade. During planing of the samples, wood dust concentration levels connected with kind of the materials, cutting width, blade number and cutting depth were measured by using a dust concentration level meter (TSI SIDEPAK AM 510 ) and data were analyzed by the software of SPSS-15 (Statistical Package for the Social Sciences). According to the results obtained; the highest dust concentration level connected to the materials kind was measured in machining of MDF and beech and poplar woods followed it. As the thicknesses of materials were increased, increases to 0,29 mg/m3 (from 0,11 mg/m3 at the thickness of 6 mm to 0,40 mg/m3 at the thickness of 30 mm) at the concentration level were measured. Moreover, applying four blade instead of one and cutting depth of one mm instead of 3 mm were increased 0,03 mg/m3 (from 0,24 mg/m3 to 0,27 mg/m3) and 0,07 mg/m3 (from 0,22 mg/m3 to 0,29 mg/m3) of dust concentration level in orderly .