Arcan deneylerinde nano tüp etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of nano tube in arcan tests
- Tez No: 371653
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünyada en çok kullanılan yapı malzemelerinden biri de betondur. Bunun nedenlerinin başında, betonun istenilen dayanımı ve dayanıklılığı çoğu zaman sağlaması gelmektedir. Ancak bazı durumlarda geleneksel beton istenilen dayanımı sağlayamamaktadır. Bu durumda, bazı katkılarla betonun dayanımının yükseltilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu katkılardan biri de nano malzemelerdir. Nano malzemelerin geleneksel betonun çekme dayanımına etkisini araştırmak için yapılan bu çalışmada 36 adet nano malzeme katkılı ve 36 adet nano malzeme katkısız olmak üzere toplam 72 adet çekme prizması imal edilmiştir. Her dökümdeki numune sayısı 12 adedi nano malzeme katkılı ve 12 adedi nano malzeme katkısız olmak üzere toplam 24'tür. Üç dökümde imal edilen numunelerin bir dökümüne daha homojen karışım oluşmasına yardımcı olduğu düşünülen sürfaktant ilave edilmiştir. Daha sonra numuneler her dökümde dörtlü gruplara ayrılmış ve her gruba numune yüksekliğinin %25'i, %32'i ve %64'ü olmak üzere 3 farklı çentik açılmıştır. Geliştirilmiş Arcan deneyinde çekmeye tabii tutulan bu numunelerin en büyük yük ve yer değiştirme değerleriyle kırılma süreleri kaydedilmiştir. Farklı dökümlerde imal edilen, aynı çentik boyundaki numuneler yaşlarına göre yük ve yer değiştirme değerleri açısından karşılaştırılmıştır. Sürfaktant içeren numuneler sürfaktant içermeyen numunelerle dayanım ve yer değiştirme değerleri açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca farklı çentik boylarının çekme dayanımına ve kırılma hattına etkisi incelenmiştir
Özet (Çeviri)
One of the most widely used construction materials in the world is concrete. In the beginning of these reasons are desired strength and durability often comes. However, in some cases, the conventional concrete can not provide the desired strength. In this case, some contributions are needed to raise the concrete strength. One of these additives is nano materials. 36 pieces doped nano materials and 36 pieces pure nano materials totaling 72 tensile prisms have been manufactured to intestigate the effect of nano materials to tensile strength of conventional concretes. The samples number in every casting was 12 pieces doped nano materials and 12 pieces pure nano materials totaling 24. Surfactant that was thought to help more homogenous mixture added in three castings. Samples were then divided into four groups and three different notch were opened to each groups sample height's of 25%, 32% and 64%. The maximum load, displacement and fracture times of samples that subjected to tensile test in Modified Arcan Test. The samples that have the same notch lengths and different castings were compared according to their ages with their load and displacement values. The samples with surfactant and the samples without surfactant were compared strength and displacement values. Also, the effect of different notch lengths to tensile strength and fracture line was inspected.