Eşit kanal açısal yoğunlaşma/presleme (ekay/ekap) yöntemi ile alüminyum tozlarda ince taneli yapının üretilmesi ve bu malzemenin aşınma direncinin incelenmesi
Equal channel angular densification/pressing (ecad/ecap) method with the aluminium produced and analyzing the wear resistance of this metarial
- Tez No: 371652
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, toz metalurjisi yöntemi ile üretilen alüminyum tozları, ısıl işlem fırın bağlantılı hidrolik presde Eşit Kanal Açısal Yoğunlaşma/Presleme (EKAY/EKAP) yöntemi uygulayarak, çok düşük sıcaklıklarda yüksek yoğunluklu malzemeler üretilmiş ve bu malzemelerin aşınma davranışları incelenmiştir. EKAY/EKAP işlemleri; 90º kanal açılı, yüksek tokluğa sahip bir kalıp kullanılarak, 200ºC sabit sıcaklıkta, farklı geçiş sayılarında, 1mm.s-1 pres zımbası ilerleme hızında ve rota C kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Üretilen numunelerin yoğunluk ve sertlik ölçümleri yapılmış ve sonrasında aynı numuneler özel aparat yardımı ile aşınma testine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak; alüminyum tozlardan EKAY/EKAP yöntemi ile elde edilen yüksek yoğunluk ve yüksek sertlik değerlerine sahip bu numunelerin, artan geçiş sayısıyla aşınma direnci değerlerinin de arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, aluminum powders produced by powder metallurgy method were consolidated to high density at very low temperatures by Equal Channel Angular Densification/Pressing (ECAD/ECAP) processes in a furnace with hidrolic press and the wear behaviour of this material was in investigated. The ECAD/ECAP processes were carried out using route C at various pass number as well as press punch speed of 1mm.s-1 in a special mould which has high toughness. The density and hardness tests of the specimens produced were done and then the same specimens were subjected to wear test using special attachment. As a result, the specimens produced by ECAD / ECAP processes using aluminum powders were shown high density and hardness values and also the behaviour increased with an increasing ECAD / ECAP passes.