Ampirik ve teorik yaklaşımlarla hesaplanan kazık oturmalarının tam ölçekli kazık yükleme deneyi bulguları ile kıyaslanması
The comparison of emprically and theoretically calculated pile settlement with full scale pile load test findings
  1. Tez No: 371674
  2. Yazar: GÜNER SALİHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Derin temel tiplerinden olan kazıklı temellerin oturma eğilimleri, gerçekçi olarak kazık imalatı sonrası kazık üzerinde yürütülen tam ölçekli yükleme deneyleri ile belirlenebilmektedir. Kazık yükleme deneylerinin yapılmasının zaman alıcı ve oldukça maliyetli olması nedeniyle, kazıkların servis yükü altındaki oturma değerlerini imalat öncesi belirleyebilmek amacıyla, araştırmacılar birçok teorik ve ampirik oturma eşitlikleri türetmişlerdir. Literatürdeki mevcut oturma eşitliklerinin göz önünde bulundurduğu kıstasların birbirinden farklı olması sebebiyle araştırmacıların ortaya koyduğu matematiksel ifadelerden elde edilen oturma değerleri birbirinden oldukça farklı olabilmektedir. Bu farklılıkları görünür kılmak adına ve araştırmacılara ait yaklaşımların gerçek değerlere yakınlığını kıyaslamak amacıyla farklı boy ve çapa sahip farklı zemin türlerinde bulunan kazık imalatına ait otuz altı adet tam ölçekli oturma deneyi verisi toplanmıştır. Kazıkların imal edildikleri zemin profili parametreleri ve kazıkların fiziksel ve mekanik özellikleri kullanılarak literatürdeki yaklaşımlara göre oturma analizleri yapılmıştır. Servis yükü altında ampirik ve teorik yaklaşımlarla hesaplanan oturma değerleri tam ölçekli kazık yükleme deneylerinden elde edilen oturma değerleri ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The load settlement behavior of the pile foundations, which are one of the deep foundation types, can be determined realistically by full-scale load tests conducted on the piles after the pile construction. Since performing the pile load tests is time consuming and costly, in order to determine the settlement values of the piles under service load before construction, researchers have derived many theoretical and empirical settlement equations. Due to the criteria considered in the settlement equations available in the literature differ from each other, the settlement values obtained from mathematical expressions revealed by the researchers can be quite different from each other. In order to make these differences visible and compare the proximity of the approaches of the researchers to the actual values, thirty-six pieces of full-scale settlement test data belonging to different soil types with different length and diameter were collected. Using the soil profile parameters which the piles were constructed in and physical and mechanical features of the piles, settlement analyzes were conducted according to the approaches taken in the literature. Settlement values calculated by empirical and theoretical approaches under the service load were compared with the settlement values obtained from full-scale pile load tests.