Laktik asit bakterilerinin kültür filtratları ve ekzopolisakkaritlerinin (EPS)bifidobakterilerin gelişimini düzenleyici (BGD)ve antibiyofilm etkilerinin belirlenmesi
Determination of lactic acid bacterias filtrates and their exopolisaccaharides bifidogenic growth stimulator (BGD) and antibiofilm activities
  1. Tez No: 371679
  2. Yazar: HALİME SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ASLIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, gıda ve gaita kaynaklı bakteri suşlarından, daha önce yapılan çalışmalarda probiyotik özellikleriyle öne çıkmış 6 adet laktik asit bakterisi suşu (L. delbrueckii ssp. bulgaricus B3, L. delbrueckii ssp. bulgaricus A12, L. fermentum LB69, L. paracasei LB8, L. plantarum GD2, L. rhamnosus GD11) kullanılmıştır. Bu suşların ekzopolisakkarit (EPS) üretimleri, EPS'lerinin monosakkarit kompozisyonları, bifidobakterilerin (B. breve A28 ve BASO1) gelişimini düzenleyici (BGD) etkileri ve antibiyofilm yetenekleri araştırılmıştır. Kültür ortamında, en yüksek EPS üretim kapasitesi GD11, LB69 ve B3 suşlarında tespit edilmiştir. Kültür ortamından saflaştırılıp, liyofilize edilen EPS'lerin monosakkarit kompozisyonları HPLC analizi ile araştırılmış ve tüm suşlarda baskın monomerin mannoz olduğu görülmüştür. En yüksek mannoz oranına sahip suşlar ise LB69 ve GD11 olarak belirlenmiştir. Laktik asit bakterilerinin kültür filtratları ve liyofilize EPS'lerinin bifidobakterilerin gelişimini düzenleyici (BGD) etkisi, ticari bir prebiyotik olan inulin ile mukayese edilerek araştırılmıştır. Filtratların ve EPS'lerin inulin ile benzer bir şekilde BGD etkisinin olduğu görülmüştür. En yüksek BGD aktivitesi GD11 suşunun kültür filtratında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we used 6 lactic acid bacterial strains (L. delbrueckii ssp. bulgaricus B3, L. delbrueckii ssp. bulgaricus A12, L. fermentum LB69, L. paracasei LB8, L. plantarum GD2, L. rhamnosus GD11) that became prominent in the previous studies due to their probiotic properties, among food-borne and feces derived bacterial strains. This study investigated the exopolysaccharide (EPS) production of these strains, monosaccharide composition of the EPSs, regulatory effects of the EPSs on bifidobacteria development (B. breve A28 and BASO1) and their antibiofilm abilities. In the culture broth, highest EPS production capacity was detected in GD11, LB69 and B3 strains. Monosaccharide compositions of the EPSs that were purified and lyophilized in the culture medium were investigated and dominant monomer was found to be mannose in all strains. Strains with highest mannose concentrations were LB69 and GD11. Culture filtrate of the lactic acid bacteria and regulatory effect of lyophilized EPSs on bifidobacteria development (RBD, regulation of bifidobacteria development) were studied by comparing with a commercially available prebiotic, named inulin. It was seen that filtrates and EPSs showed a similar RBD effect. Highest RBD activity was seen in the culture filtrate of GD11 strain.