Depo planlaması ve ürünlerin depolara atanması probleminin sezgisel algoritmalar ile çözümü
The solution of the problem of warehouse planning and the allocation of products to the warehouses with heuristic algorithms
- Tez No: 371681
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TÜRKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Depolama; ürünlerin teslim alınması, bekletilmesi ve sevk edilmesi işlemlerini içeren bir süreçtir. Firmalar için depolama maliyetleri rekabet avantajı yaratan önemli bir araç olarak değerlendirilmektedir. Depo planlaması için ürün özellikleri ve işletme politikası dikkate alınmalıdır. Bu kapsamda stok profili, hareket analizi, sipariş özellikleri, taşıma maliyetleri, kabul ve sevkiyat işlemleri incelenmelidir. Ürünlerin depodaki taşıma maliyetlerinin minimizasyonu ve bu amaca uygun depo yerleşimlerinin seçilmesi“Depo planlaması ve ürünlerin depolara atanması probleminin modellenmesi”konusunda dikkate alınan unsurlardır. Bu çalışma kapsamında Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde akü üretimi yapan XYZ firmasının depo hareketleri analiz edilerek taşıma maliyetlerinin en azlanmasını ve buna bağlı olarak ürünlerin depolara atanmasını amaçlayan bir matematiksel model geliştirilmiş daha sonra literatürde önerilen sezgisel bir yöntem, Tavlama Benzetim Algoritması ve Genetik Algoritma ile çözülerek sonuca ulaşılmış; çözüm yöntemleri arasında karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Warehousing is the name of the process which includes taking the products from certain points, bringing them to the warehouses and keeping them there until the shipment. In order to make planning of a warehouse the specifications of products and the business policy should be known. In this context; inventory policy, inventory turnover, acceptance procedures, shipment procedures should be analyzed before. Chosing optimal warehouse planning by considering the minimizing of the inventory cost is the main point of the problem. In the context of this study, the warehouse operations were analyzed in XYZ company where batteries are produced, in Sincan Industrial Zone in Ankara. A mathematical model was developed and additionally it is solved with an heuristic. In addition; Simulated Annealing and Genetic Algorithm methods are used to solve the problem. Finally, the solutions are compared and discussed.