Analysis of GNSS time series obtained from Turkish national permanent GNSS stations network-active system using Hilbert-Huang transform
Türkiye ulusal sabit GNSS istasyonları ağı-aktif sisteminden elde edilen GNSS zaman serilerinin Hilbert Huang dönüşümü ile analiz edilmesi
  1. Tez No: 371693
  2. Yazar: SONER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ONUR KARSLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Ulusal Sabit GNSS İstasyonları Ağı-Aktif (TUSAGA-Aktif) verileri yüksek hassasiyetli GNSS analiz yöntemleri ile analiz edilerek konum zaman serileri üretilmiş, elde edilen zaman serilerine Hilbert-Huang Dönüşümü (HHD) uygulanmış ve bu dönüşümle ilgili problemler araştırılmıştır. Yeni kadastral uygulamaların TUSAGA-Aktif sisteminden elde edilen koordinatlara dayalı olarak gerçekleştirildiği göz önüne alındığında, arazideki son kullanıcılara TUSAGA-Aktif sisteminden gönderilen koordinat düzeltme parametrelerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Zaman serilerinin oluşturulmasının ardından, koordinat doğruluklarına olumsuz etkileri olabilecek istasyonlar tespit edilmiştir. GNSS zaman serileri, altında yatan fiziksel süreçler nedeniyle, doğrusal ve/veya durağan olmayan davranışlar sergilemektedir. HHD'nin uyarlanabilir yapısı, her bir zaman serisini ayrı ayrı ele almayı ve kendilerine özgü niteliklerini ortaya çıkarmayı mümkün kılmaktadır. Bu çalışmada, Deneysel Biçim Ayrışımı (DBA) yöntemi ile GNSS zaman serileri, genlik/frekans modülasyonlu Öz Biçim Fonksiyonlarına (ÖBF) ayrıştırılmıştır. Hilbert Spektrumu ile, fiziksel süreçlerin daha detaylı bir sunumu gerçekleştirilmiştir. HHD'nin, uçdeğerler arasında gerçekleştirilecek interpolasyon yöntemi, sinyal baş ve sonlarında oluşabilecek sallanmalar, ayrıştırmayı sonlandıracak durma kriterinin seçimi, benzer ölçekli sinyallerin aynı ÖBF içinde bulunması gibi problemli alanları ve trend belirleme ve gürültü giderme gibi yan ürünleri de ayrıca değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile ilk kez TUSAGA-Aktif zaman serilerine HHD uygulanmıştır. Sırada, elde edilen sonuçların fiziksel olarak yorumlanabilmesi için gerçekleştirilecek çalışmalar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, time series of position estimates are generated from the data collected at Turkish National Permanent GNSS Stations Network-Active (TNPGN-Active) stations with high-precision GNSS analysis methods, and obtained time series are analysed using Hilbert Huang Transform (HHT) whereby associated problems of this transformation are investigated. The accuracy of the positional correction parameters sent to the end users on the field from TNPGN-Active system is important when it is considered these coordinates are used in the new cadastral applications. After the generation of time series, problematic sites are detected which can impose adverse effects on coordinate accuracies. GNSS time series show non-linear and/or non-stationary behaviours due to the underlying physical processes. Adaptive nature of HHT makes it possible to address each time series seperately and sheds light upon the individual characteristics of the time series. With Empirical Mode Decomposition (EMD) method, original GNSS signals are transformed into amplitude/frequency modulated Intrinsic Mode Functions (IMFs) in this study. Together with the Hilbert Spectrum, a more detailed representation of the physical processes is supplied. Problematic areas in HHT, such as interpolation technique between extrema, end effects, stopping criteria for sifting process, mode mixing, and some coproducts of EMD, such as detrending and denoising are also evaluated. With this study, HHT is applied to TNPGN-Active time series for the first time. Great efforts are awaiting for physical interpretation of the results obtained in this study.