Nuclear energy versus solar energy (Nuke vs. PV): The comparison of their economic feasibilities and environmental aspects for Turkey
Nükleer enerjiye karşı güneş enerjisi (Nuke vs. PV): Türkiye için ekonomik uygulanabilme ve çevresel açıdan karşılaştırması
- Tez No: 371703
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, PROF. DR. UĞUR SOYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çevresel tehditlerin arttığı, büyümenin sınırlarına ulaşıldığı, ihtiyaç ve isteklerin arttığı küresel düzene sahip insanlık, hem talepleri karşılayacak hem de ekonomik uygulanabilirliğe sahip ve çevreye uyumlu yeni seçenekler aramaktadır. Enerji, yukarıda anlatılan endişelerin, hem problemlerinin hem de çözümünün bir parçası olarak tam merkezinde yer almaktadır. Bu çalışma, artan elektrik ihtiyacını karşılaması için yeni yatırımların eşiğinde olan Türkiye için, ülke koşullarında kendine özgü şartlarda, nükleer enerji ve güneş enerjisi seçeneklerinin ekonomik ve çevresel uygunluklarını incelemekte ve karşılaştırmaktadır. Mezkûr karşılaştırma Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesine kurulacak olan Fotovoltaik enerji (PV) güç santrali ile Mersin Akkuyu'ya kurulacak olan nükleer enerji (NUKE) güç santralini içeren iki örnek çalışmanın karşılaştırılması şeklindedir. Birinci örnek çalışmada, söz konusu santralin kullanacağı güneş enerjisi miktarı, tasarım parametreleri, toplam elektrik üretimi, yaşam döngüsü analizi (YDA) ve envanteri, CO2 azaltım potansiyeli, seviyelendirilmiş maliyet analizi (SMA) ve geri ödemesi tanımlanmaktadır. İkinci çalışmada ise, benzer olarak, ilgili santralin malzeme kullanımı, çevresel etki, CO2 azaltım potansiyeli, seviyelendirilmiş maliyet analizi ve geri ödemesi belirlenmektedir. Ardından, iki örnek çalışmanın çıktıları aynı kurulu güçlere sahip olmaları koşulu ile karşılaştırılmaktadır. 4800 MW olmak üzere aynı kurulu güç miktarını tahsis ettiğimizde, iki seçeneğinde diğerine göre avantaj ve dezavantajları ortaya çıkmaktadır. Alan maliyeti hesaba katılmadığında PV daha ucuz iken, NUKE daha fazla elektrik üretir. NUKE çok daha fazla toplam CO2 azaltım potansiyeli olmasına rağmen, birim elektrik başına CO2 azaltımında PV daha faydalıdır. PV daha fazla alana ihtiyaç duyarken, çok daha kısa kurulum ve söküm süresi gerektirmektedir. PV kurulumu daha az su, beton, çelik gerektirirken, NUKE daha az alüminyum, daha az cam gerektirir.
Özet (Çeviri)
Having global regime with increasing environmental threats, reaching limits to growth, ascending needs and aspirations, humanity is seeking for new options not only to meet the needs but also to reconcile economic feasibility considering environmental vulnerability. Energy is at the hub of above mentioned concerns as taking a part in both of creating problems and of producing solutions. This study examines and compares the economic feasibility and environmental effectiveness of nuclear energy and solar energy options for Turkey, a country which is at the threshold of new investments to meet its expanding electricity demand depending on sui-generis conditions. The comparison is made specifically for two case studies, the photovoltaic energy (PV) power plant in Karapinar Energy Specialised Industrial Zone and the nuclear energy (NUKE) power plant in Mersin Akkuyu. Former case study determines exposed solar irradiation amount, design parameters, total electricity production, life cycle assessment and inventory, CO2 reduction potential, levelised cost of energy and payback of an aforementioned photovoltaic power plant. The latter similarly identifies the material use, environmental affect, CO2 reduction potential, levelised cost of energy and payback of an above mentioned nuclear energy power plant. Then, the outputs are compared. Abiding by allocation of same installed power, namely 4800 MW; both options have advantages and disadvantages. While PV is cheaper without land cost, NUKE produces more electricity. Although NUKE has much more cumulative CO2 reduction, PV is more beneficial in terms of CO2 reduction per unit of electricity. PV needs quite more area, however, it requires very much less days for commissioning and decommissioning when compared to NUKE. When PV installation needs less water, less concrete, less steel, NUKE requires less aluminum, less glass.