Comparing environmental impacts of four building envelope configurations using e-tool LCA
e-Tool LCA kullanarak dört farklı bina kabuk tipinın çevresel etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 371704
  2. Yazar: TORKAN FAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFİA TAHİRA ELİAS-OZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çevresel bozulma ve yenilenemeyen kaynakların tükenmesi yaşadığımız çağın kaçınılmaz sonuç ve sorunudur. Neyse ki, bu etkiler konusunda farkındalık arttı ve bu etkileri azaltmayı amaçlayan çalışmalar yapılmaya başladı. Yapı inşaat sektörü bu çevresel etkilerde önemli katkısı olan ve doğal kaynakların büyük tüketicilerinden biridir. Yapı malzemesi seçimi, sürdürülebilir bina tasarımında önemli bir rol oynar. Özellikle malzeme üretimi aşamasında yapı malzemelerinin çevresel etkilerinin azaltılması, bu etkilerin azaltılması yönünde önemli adımlardan biridir. Bu çalışmada, çevresel etkilerin temelinde Türkiye'den geleneksel yapım tekniğine ile dört farklı bina kabuğu değerlendirilmesi üzerinde durulmaktadır. Erdoğan Akdağ Araştırma ve Eğitim Merkezi (Türkiye,Yozgat) bir çalışma alanı olarak seçildi. eTool LCA yazılımı, dört bina kılfları çevresel etkilerinin altı göstergelerine göre (Küresel ısınma potansiyeli, fosil yakıtların tüketimi, su tüketimi, ozon tabakasının incelmesi, asit yağmurlarının ve insan toksisite) hesaplamak için kullanıldı. Ayrıca, çalışmas alanı olarak seçilen bina ve Yaşam Döngüsü Değerlendirmesinin (LCA) üç aşamaları için gerekli veri ile ilgili bilgiler bu çevresel etkileri ölçmek için kullanıldı. Sonuçlar gazbetonun beton ve tuğlaya göre daha çevre dostu bir malzeme olduğunu gösterdı.
Özet (Çeviri)
Environmental degradation and exhaustion of nonrenewable resources are the unavoidable results of the era we live in. Fortunately, awareness regarding these impacts has increased and so has actions aiming to reduce the related environmental impacts. Building construction industry is one of the important contributors and one of the major consumers of natural resources. Building material selection plays an important role in sustainable building design. Reducing environmental impacts of building materials especially in material production stage is one of the significant steps towards mitigating these impacts. This study focuses on evaluating four different building envelopes according to conventional construction techniques in Turkey on the basis of their environmental impacts. Erdoğan Akdağ Center for Research and Education as a case study is located in Yozgat, Turkey was selected and eTool LCA software was used to calculate the environmental impacts of four building envelopes according to six indicators, namely: global-warming-potential, fossil fuels consumption, fresh water consumption, ozone layer depletion and acidification. Furthermore, the information related to case study building and data required for three stages of LCA are used to quantify these environmental impacts. It was seen that AAC is the most environmentally friendly material in comparison to concrete and brick.