The analysis of citizens' preferences for energy investment alternatives in Turkey: Nuclear versus renewable energy
Türkiye'deki enerji yatırım alternatifleri hakkındaki tercihler: Nükleer ve yenilenebilir enerji
- Tez No: 271201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM ÖZKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İklim değişikliği ve enerji arz güvenliği günümüzde enerji politikalarını etkileyen en önemli iki etkeni oluşturmaktadır. İki ayrı enerji politikası, nükleer enerji ve yenilenebilir enerji, iklim değişikliği ve enerji arz güvenliği konusunda çözüm olarak sunulmaktadır. Büyüyen bir nüfusa ve ekonomiye sahip gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye de giderek artan miktarlarda enerji talebi ve karbon salımıyla yüz yüze kalmakta, ve bu nedenle nükleer ve yenilenebilir enerji konusunda bir karar aşamasında bulunmaktadır. Ülkenin yenilenebilir enerjiler bakımından çok geniş ekonomik potansiyeli bulunmakta ve yenilenebilir enerji önemli bir ?yeşil? alternatif olarak ortaya çıkmaktadır. Öte yandan hükümet güçlü bir şekilde ?teknolojik gelişme?, ?modernizasyon? ve ?prestij? ile özdeşleştirdiği nükleer enerjiye odaklanmaktadır. Halkın bu iki alternatifi nasıl algıladığı ise şimdiye kadar enerji karar alıcıları tarafından sorgulanmamıştır. Ancak enerji politikalarının ekonomik, çevresel ve sosyal maliyetlerinin büyük miktarda hane halkları tarafından taşınacağı göz önünde bulundurulduğunda, halkın algılarının enerji politikalarının önemli bir bileşeni olması gerekliliği belirginleşmektedir.Bu çalışma enerji talebi giderek artan bir gelişmekte ülke olan Türkiye için, nükleer ve yenilenebilir enerji tartışmasını derinleştirmek ve hane halklarının nükleer ve yenilenebilir enerji hakkındaki tercihlerini ve bu tercihlerin belirleyicilerini analiz etmek amacıyla 2422 katılımcıyla gerçekleştirilmiş ve şehirli halkı temsil eden bir anketi kullanmaktadır. Bulgular rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji yatırımlarının geniş kitleler tarafından desteklendiğini ve bu desteğin fiyatlarda orta seviyeli bir artışa sebep olsa dahi sadece çok kısıtlı miktarda azaldığını göstermektedir. Nükleer enerjiye ise daha az teknolojik çözümlere inanan geniş bir kitle tarafından karşı çıkıldığı bulunmuştur. Ancak küresel ısınma hakkındaki bilgi seviyesindeki bir artışın katılımcıların nükleer ve yenilenebilir enerjiyi destekler hale gelmesine sebep olabileceği bulunmuş ve çevre sorunları hakkındaki endişelerin ise yenilenebilir enerjiye olan desteği arttırma ihtimalinin bulunduğu görülmüştür. Çalışma, enerji reformuna ihtiyaç duyan Türkiye ve benzeri ülkelerde enerji politikalarına yol gösterecek önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change and energy security are the two central issues in today?s energy policies. Two main policies are increasingly considered as the way to deal with these issues: Expansion of nuclear energy and a greater reliance on renewable energy sources. Turkey, as a developing country with a growing population and economy, is facing a rapidly rising energy demand and carbon emissions, and is therefore confronted with a similar policy choice in relation to its future energy path. On the one hand, since the country has huge economic potential of renewable energy sources, the expansion of renewables is suggested as the ?green? alternative. On the other hand, the government is focusing strongly on the nuclear energy with connotations of ?technological advancement?, ?modernization? and ?prestige? for the country. However, how the public perceives these two alternatives has not been questioned by the energy policy makers yet. In fact, this should clearly be an element of the policy-making, given the fact that economic, environmental and social costs of the chosen energy path are to be borne heavily by the households.This constituting our motivations, this study aims to provide the necessary insights into the nuclear versus renewable energy debate in the context of a developing country with rising energy needs by analyzing citizens? preferences and their determinants for these two energy investment alternatives through a survey administered to 2422 respondents representative of urban Turkey. The findings demonstrate that there is large support for renewable energy sources, such as wind and solar, and that this support decreases only slightly even if electricity prices are to rise due to a wider utilization of these sources. Nuclear energy, on the other hand, is likely to be resisted by a large group of respondents with less techno-scientific optimism. Yet, knowledge of climate change increases the likelihood of support for both renewable and nuclear investments, whereas environmental concern is most likely to lead to persistent support for renewable energy sources. The results of the study are hoped to provide inputs for energy restructuring/reform in Turkey and in other countries with similar characteristics.