Experience reflection modelling (ERM) as a generative research method and student engagement in product design at undergraduate level
Lisans düzeyinde ürün tasarımında bir yaratıcı tasarım araştırması yöntemi olarak deneyim yansıtma modellemesi (DYM) ve öğrenci katılımı
- Tez No: 371705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLA DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Tasarım düşüncesiyle desteklenen araştırma yöntemleri, tasarım ve fikir geliştirme süreçleri arasında köprü kurulmasına imkan verir. Tasarım sürecinin erken aşamalarında kullanılan ve katılımcı yaklaşımlardan gelen yaratıcı araştırma, kullanıcı ihtiyaçlarını, deneyimlerini, beklentilerini ve tercihlerini farklı araç ve teknikler kullanarak açığa çıkarmayı amaçlar. Bu araç ve teknikler, tasarımcı olmayan kişilerin bilgi ve becerilerinden bağımsız olarak tasarım sürecine etkili bir şekilde dahil edilmesini sağlar. Bu tez kapsamında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı üçüncü yıl tasarım stüdyosundaki eğitim projelerinin tasarım süreçlerinine entegre edilerek Deneyim Yansıtma Modellemesi (DYM) isimli bir araştırma yöntemi geliştirilmiştir. Bir tasarım araştırması yöntemi olarak katılımcı yaklaşımlardan ve yaratıcı araştırmadan etkilenen DYM, insanların tasarım sürecine katılımını sağlayan araç ve teknikleri yöntemli olarak bir araya getirir ve tasarım öğrencileriyle olası kullanıcıları etkili bir bilgi akışına olanak veren bir ortamda buluşturmayı amaçlar. Bu doktara çalışmasında temel odak, DYM'nin tasarım eğitimindeki uygulamalarının araştırılması ve yöntemin uygulaması sırasında öğrenci katılımını zenginleştiren araç ve tekniklerin incelenmesidir. Tasarım eğitiminde DYM, tasarım öğrencilerine, kullanıcı bilgisini açığa çıkarmak için gerekli beceri ve teknikleri sağlayarak, araştırma süreciyle fikir geliştirme süreci arasında köprü kurmayı hedefler. Aynı zamanda, bu yöntem, fikir geliştirme süreci için öğrencilerin, kullanıcı bilgisi ile tasarım bilgi ve becerilerini bir araya getirmelerine olanak verir. Bu tez, doktora çalışmasına konu olan tasarım araştırmasına yönelik araştırmacının deneyimlerini yansıtır. Ayrıca bu çalışma, DYM yöntemini tasarım eğitimi projelerinde kullanmak isteyen eğitimciler için öğrenci katılımını güçlendiren etkenler dahilinde (ör. açıklık, profesyonellik, katılımcıların katılımı, zaman planlaması, işbirliği) geliştirilen bir rehber sunar.
Özet (Çeviri)
Research approaches driven by design thinking have the potential to bridge early stages of design process to idea generation phases in design education. Generative research is emerged from participatory approach which is used at early stages of design process aims to elicit user needs, experiences, expectations and preferences by using generative tools and techniques through helping non-designer participants express their thoughts, feelings, opinions effectively independent of their skills and abilities in research process. Within the context of this thesis, a research method namely Experience Reflection Modelling (ERM) has been developed and incorporated into various educational cases in the third-year industrial design studio at the undergraduate level at the Middle East Technical University (METU). The ERM as a design research method is emerged from participatory approach and generative research. It is the combination of tools and techniques that are strategically put together to enable people's involvement in early phases of design process, and connects design students and potential users through creating an effective medium for knowledge transfer. In this study, investigating the implication of the ERM for design education, and exploring the tools and the techniques enriching student engagement in the ERM method are the main emphases. The ERM in design education focuses on bridging the gap between research phases of design process and idea generation phase through providing design students with skills and techniques for uncovering user knowledge. It also encourages design students to integrate user knowledge into their design knowledge for idea generation. This thesis provides reflections on design research based on the doctoral study and guidelines considering the factors affecting student engagement (e.g. clarity, professionalism involvement of the participant, time planning, collaboration, etc.) for the design educators who would like to incorporate the ERM into an educational project.