Effect of emodin on doxorubicin induced cytotoxicity and apoptosis in MCF-7 and MCF-10A cells
Doxorubıcın ile indüklenen MCF-7 ve MCF-10A hücrelerinde, emodinin sitotoksisite ve apoptoz üzerine etkisi
  1. Tez No: 371708
  2. Yazar: BADE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER TÜLÜN GÜRAY, DR. PEMBEGÜL UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Emodin (3-Metil-1,6,8-trihidroxilantrakuinon), eski zamanlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan, Rheum ve Polygonum bitkilerinin bir bileşeni olup, anti-mikrobiyal, anti-kanser ve anti-oksidan etki gösteren bir fitoestrojendir. Anti-tümör ilacı olarak bilinen doksorubisin, akciğer, mide, yumurtalık ve göğüs kanseri gibi bir çok kanser tipinin tedavisinde kullanılan kemoterapötik bir ajandır. Bu çalışmada, MCF-7 ve MCF-10A hücre hatlarına uygulanan doksorubisinin, öncesinde, sonrasında ve doksorubisinle birlikte verilen fitoestrojen emodinin etkileri araştırılmıştır. MCF-7 ve MCF-10A hücreleri çeşitli emodin ve doksorubisin konsantrasyonları varlığında 6, 24 ve 72 saat boyunca kültüre edilmiştir. Emodinin her iki hücre hattı üzerindeki etkisi, doksorubisin öncesinde, sonrasında ve beraberinde uygulanmasıyla değişiklik göstermiştir. Doksorubisin (0.1, 0.83, 2.5 µM) öncesinde 24 saat süreyle uygulanan emodin (0.4 ve 4 µM), MCF-10A hücrelerinde, hücre sayısında artışa neden olurken, MCF-7 hücrelerinde herhangi bir etki göstermemiştir. Doksorubisin beraberinde ve sonrasında 72 saat süre ile alınan emodin her iki hücre hattında da konsantrasyona bağlı olarak hücre büyümesini engellemiştir. Doksorubisin ve emodinin MCF-7 ve MCF-10A hücrelerindeki apoptotik etkileri akım sitometrisi ile çalışılmıştır. 24 ve 72 saat süreyle uygulanan emodinin (0.4 µM), her iki hücre hattında da apoptotik bir etki göstermediği saptanmıştır. Doksorubisinin (0.83 µM) ise 72 saat boyunca tek başına, emodin öncesi ve emodinle birlikte uygulanması her iki hücre hattının normalden erken ya da geç apopotoza geçmesiyle sonuçlanmıştır. Çalışılan konsantrasyonlarda hücrelere doksorubisin ve emodin uygulanması mitokondriyal membran potansiyel değişimine yol açmamıştır.
Özet (Çeviri)
Emodin (3-Methyl-1,6,8-trihydroxyanthraquinone), is a phytoestrogenic component of Rheum and Polygonum plant extracts which has been used to treat several diseases since ancient times. It has been shown to have anti-microbial, anti-oxidant and anti-cancer effects in nature. The anti-tumor drug doxorubicin, a widely used chemotherapeutic agent, is used for the treatment of many cancer types including lung, gastric, ovarian and breast cancer. In this study, the effects of pre-, co- and alone treatment of doxorubicin and emodin in MCF-7 and MCF-10A cell lines were investigated. MCF-7 and MCF-10A cells were cultured in the presence of various concentrations of emodin and doxorubicin at 6, 24 and 72 hours. The effect of emodin varies according to the presence of doxorubicin (pre-treatment, co-treatment, post-treatment) on both cell lines. Emodin pre-treatment (0.4 and 4 µM) for 24-hour prior to doxorubicin treatment (0.1, 0.83, 2.5 µM) caused to increase in cell viability of MCF-10A cells, comparing to doxorubicin alone treatment. Whereas no effect was observed in MCF-7 cells. Emodin post- and co-treatment with doxorubicin for 72-hour inhibited the survival of MCF-7 and MCF-10A cells in a concentration dependent manner, shown by trypan blue and XTT. Apoptotic effects of doxorubicin and emodin were investigated by flow cytometry. While emodin (0.4 µM) did not induce apoptosis in both cell lines, doxorubicin alone, pre- and co-treatment (0.83 µM) with emodin (0.4 µM) induced late apoptosis/necrosis in MCF-7 and MCF-10A cells. Mitochondrial membrane potential loss was not observed after doxorubicin and emodin treatment in both cell lines.