Revisiting Constantinos Doxiadis's entopia as a place theory
Constantinos Doxiadis'in entopyasının yer kuramı olarak yeniden değerlendirilmesi
- Tez No: 371711
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez Constantinos Doxiadis'in, 1960'lı yılların“distopik”koşullarına karşı bir inşa sistemi olarak geliştirdiği Entopya'sı (var olabilir yer) ile ilgilidir. Entopya, insan yerleşkelerinin iyileştirilmesi için yeni bir kavram olarak ortaya atıldığı için, bu çalışma; Entopya'nın tarihsel ve mekânsal bağlamını inceleyerek diğer çağdaşları arasındaki“benzersizliğini”sorgulamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın diğer amacı, Entopya'yı bir“yer teorisi olarak”ele alarak kökenleri 1940'lara dayanan Ekistiks (İnsan Yerleşkeleri Bilimi) tartışmasını yeniden açmaktır. Entopya, 1966 yılında, Constantinos Doxiadis tarafından,“inşa edilemez”olan ütopya ve“mevcut”distopya kavramları arasında, Ekistiks tartışmasını bütünleyici bir terim olarak; yaklaşmakta olan dünya şehri, Ekümenopolis'e hazırlık yapabilmek amacıyla türetilmiştir. Entopya kendi zamanının mimari ve kentsel eğilimlerinin eleştirisini barındırmaktadır ve inşa edilebilir ilkelere dayanan bir yaşanabilir“yer”tanımlamaktadır. Entopya dina-polis (dinamik şehir) modeli, ızgara planı ve insan ölçeğine dayalı kent dokuları önermektedir ve dönem olarak“savaş gazisi”Avrupa şehirlerinin modernist ortamını paylaşmaktadır. Bu bağlamda, dört tarihsel olay Entopya'nın tarihi bağlamını kurmak için aracı olarak incelenmektedir. Sırasıyla; yayımlanmış modern şehircilik ilkelerine örnek olarak Atina Anlaşması, Entopya'nın dina-polis modeline örnek olarak doğrusal kent ile ızgara kent planı, diğer“…topya”öngörülerine örnek olarak modernist ütopyalar ve 1960'ların güncel tartışmalarını anlayabilmek için bu yılların yer teorileri incelenmektedir. Sonrasında Entopya'nın mimari karşılıkları, Constantinos Doxiadis'in kendi çalışmaları aracılığıyla incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis makes an analysis of Constantinos Doxiadis's“Entopia”(in-place), which was suggested as a building system to counter the dystopian conditions of the 1960s. Since Entopia was raised as a new concept for the“betterment”of human settlements, the thesis aims to examine its historical and spatial context by investigating its“uniqueness”among its contemporaries. The study will re-open a discussion of Ekistics (the Science of Human Settlements) that dates back to the 1940s that dealt with Entopia“as”a place theory. Embodying the criticism of the architectural and urban trends of the day, Entopia was coined as a practicable concept between the“unbuildable”utopia and the“existing”dystopia by Doxiadis in 1966 as a complementary term among Ekistics. It was his intention in this regard to prepare for the oncoming world city – Ecumenopolis – with Entopia referring to a“place”that is both buildable and livable with applicable principles. Entopia suggests a Dynapolis (dynamic city) model, with a grid plan and urban tissues that are based on the human scale for future settlements, sharing the Modernist environment of the war-veteran European cities. In this context, four historical facts are discussed as mediums for the building of the historical context of Entopia: the Athens Charter, as an example of published modernist principles in urbanism; the grid plan and linear city, as the examples of Entopia's dynamic-city model; modernist utopias, as examples for other“…topia”projections; and the place theories of the 1960s, to interpret the contemporary debates of Entopia. This is followed by an examination of the architectural appearances of Entopia in the works of Doxiadis.