Modelling long term user experience for mobile phones
Cep telefonlarında uzun vadeli kullanıcı deneyiminin modellenmesi
  1. Tez No: 371712
  2. Yazar: GÜLHİS ZEYNEP KARAPARS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERBUĞ, YRD. DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışma, akılı telefonlar örneğinde uzun dönemli kullanıcı deneyimin gelişimi üzerine bir araştırmayı sunmaktadır. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama, 21 akıllı telefon kullanıcısıyla yapılmış, kullanımın ilk üç ayını kapsayan uzunlamasına kalitatif bir çalışmadır. Kullanıcılar akıllı telefonu kullanmaya başladıkları ilk, ikinci ve üçüncü aylarında mülakatlara katılmışlar, iki mülakat arasında kalan sürede de telefon anketlerine katılmışlardır. Analizler Kuram Oluşturma metoduyla yapılmıştır. Kullanımın gelişim aşamaları incelenmiş ve bu aşamalarda öne çıkan kullanıcı deneyimi boyutları irdelenmiştir. İlk aşamanın sonucu olarak uzun dönemli kullanıcı deneyimi modeli önerilmiştir. Model, maruz kalma, başlangıç, uyarlama, yeni rutinler ve yeni beklentiler aşamalarından oluşan kullanım aşamalarını içermektedir. Her bir aşamada oluşan kullanıcı deneyiminde olumlu ve olumsuz faktörler saptanmış ve kullanım aşamalarında öne çıkan kullanıcı deneyimi boyutları ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci aşaması, uzun dönemli kullanıcı deneyimi üzerine bir ölçek geliştirme çalışmasını içermektedir. Soru köklerinin oluşturulmasında ilk aşamadaki bulgulardan faydalanılmıştır. İkinci aşamanın çıktısını temel aşaması tamamlanmış olan uzun dönemli kullanıcı deneyimi ölçeği oluşturmaktadır. Tezin katkıları şu şekildedir: Uzun dönemli kullanıcı deneyimi üzerine önerilmiş olan model ürün tasarımı alanında teorik bir katkı sağlamaktadır. İkinci olarak, uzunlamasına kalitatif çalışmadan elde edilmiş olan ayrıntılı veriler, mobil dijital ürün tasarımında tasarım kararlarının oluşturulmasında rehber niteliğinde bilgiler sunmaktadır. Son olarak, ölçek çalışmasının sonuçları, ürün tasarımında benchmark oluşturmada kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study presents an exploration into evolution of user experience in long-term use of smartphones. The research methodology was comprised of two phases. In the first phase, a qualitative longitudinal study was conducted with 21 first-time users of smartphones for a duration of three months. Users were interviewed in the first, second and third months of their usage and telephone questionnaires were given in between the interviews. The analysis was made with Grounded Theory method. The evolving stages of usage and the relevant user experience dimensions that became prominent in each stage are analyzed. As an output of the first phase a model for long-term user experience was proposed. The model included usage stages, namely, exposure, initiation, appropriation, new routines and new expectations. During each stage, factors that lead to positive or negative user experience were elicited. The user experience dimensions which became prominent during each usage stage were elicited. The second phase consisted of development of a long-term user experience scale. Item generation is founded on the findings from the first phase of the study. The output of the second phase is a preliminary long-term UX scale. The contribution of the thesis is as follows: A model of long-term user experience is proposed as a theoretical contribution to product design discipline. Secondly, the rich data from the qualitative study provides a guide for design decisions, which can be utilized by designers of mobile digital products. Thirdly, the preliminary scale can be used for benchmarking purposes in the industry.