Sensorial experiences during instrumental interaction: A study on tea makers and vacuum cleaners
İşleve yönelik etkileşimler sırasındaki duyusal deneyimler: Çay makineleri ve elektrik süpürgeleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 371715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada, kullanıcıların duyusal ürün deneyimlerine yönelik olumlu ve olumsuz değerlendirmelerinin boyutları, işleve yönelik etkileşimleri bağlamında araştırılmıştır. Etkileşimin çok duyulu doğası göz önünde bulundurularak, duyusal bilgi/bildirim çeşitlerinin (görsel, dokunsal, kinestetik [devin duyumsal], işitsel, koku ve tat almayla ilgili) ürünün algılanışı, yorumlanması ve deneyimlenmesi esnasında kendilerine has rolleri incelenmiştir. Alan çalışması, katılımcıların etkileşim değerlendirmelerini ürün kullanımıyla ilgili hikayelerini anlatımınları toplamak için tasarlanmıştır. Farklı metodların (gözlem ve izleme; post-anket ve röportaj) birleşiminden oluşan alan çalışmasında örnek ürünler olarak çay makinesi ve elektrikli süpürge kullanılmıştır. Sonuçlar kullanıcıların ürünle olan duyusal etkileşimlerinin değerlendirilmesinin ne kadar kapsamlı ve karmaşık boyutta olduğuna dikkat çekmiştir. Çalışma, bu kompleks yapıyı anlamak için görece sistematik bir araştırma şekli sunmuştur. Böylece, tasarımcıların daha keyifli, uzun ömürlü ve pozitif ürün deneyimleri geliştirmelerinde yararlı ve ilham verici olabileceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the dimensions of users' positive and negative appraisals of sensorial experiences with products in the context of instrumental interaction. By taking multisensory nature of interaction into consideration, the specific roles of sensorial information (i.e. visual, tactile, kinesthetic, auditory, olfactory, and gustatory) in product perception, cognition, and experience were examined by decomposing product experiences into smaller interactions. The fieldwork was designed to collect the appraisals of interactions by making use of the participant's storytelling of a product use. A combination of methods (i.e. observation & shadowing, post-questionnaire, follow-up interview), were used in the study, in which tea makers and vacuum cleaners were the two sample products. The results pointed out comprehensive and complex dimensions of users' appraisals of product interactions by senses. This study offered relatively systematic way for understanding this complex structure, and is believed to be helpful and inspiring for designers to develop more pleasant, long-lasting and positive product experiences.