Baroque tendencies in contemporary architecture
Güncel mimarlıkta barok eğilimler
  1. Tez No: 371714
  2. Yazar: DİLŞAD KURTOĞLU BAŞBUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yakın dönemde“barok”terimine karşı artan bir ilgi olduğu gözlemlenmektedir. Barok, birçok kuramcı ve düşünür tarafından yeni tarihsel kavramsallaştırma yolları üretmeye elverişli bir olgu olarak yeniden ele alınmış, Barok dönemi çağrıştıran özellikler barındırdığı gözlemlenen çağdaş kültür ve sanatsal üretimleri yorumlamak için bir araç olarak kullanılmıştır. On yedinci yüzyıl Baroğunu tanımlarken kullanılan, tiyatrallik, aşırılık, optik yanılsamalar, karmaşık formlar, eğrisel yüzeyler, dekoratif öğeler gibi birçok özelliğin yirminci yüzyıl sonlarından itibaren mimari tasarım yaklaşımlarında, farklı şekillerde de olsa, yeniden ortaya çıktığını gözlemek mümkündür. Buna bağlı olarak bu tez, güncel mekansal tasarım yaklaşımlarının onları yakın geçmişteki diğerlerinden ayıran barok bir söylem kullandığını öne sürmektedir. Çalışma, Barok dönem ile son yirmi yılın mimari ve sanatsal üretimleri arasında analojik bir ilişki kurarak baroğu güncel mimarlığı analiz etmek için bir araç olarak kullanmaktadır. Amaç, barok ile güncel tasarım eğilimleri arasındaki ilişkiyi anlamak ve bu eğilimlerin bir stil olmanın ötesinde paradigmatik bir olgu olarak ele alınan“barok”terimi ile tanımlanıp tanımlanamayacağını görmektir. Çalışmada barok, sınırları kabaca on yedinci yüzyıl olarak tanımlanan belirli bir döneme özgü bir olgu olarak değil, tarih boyunca herhangi bir zamanda ortaya çıkabilecek bir kavram olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been a significant interest in the term“baroque”. The term has been explored by scholars as a concept that provokes new ways of historical conceptualization in contemporary culture and artistic productions. As it is observable that in the late twentieth and early twenty-first centuries, many phenomena that are commonly associated with the seventeenth century Baroque, such as theatrical effects, excess, complex forms, curved and bulging surfaces, illusionistic, even decorative devices, though in a different guise, has been re-emerging in contemporary design culture, this study claims that contemporary approaches to spatial design use a baroque discourse that distinguishes them from the others of the recent past. The study uses the Baroque as a tool to analyze contemporary architecture, constructing a relationship between the art and architecture of the Baroque and the last two decades through an analogical reasoning over a set of works. The aim is to understand the relation between the Baroque and the contemporary design tendencies and to see whether these tendencies can be understood with the term“baroque,”regarded as a paradigmatic entity rather than a style. Throughout the study, the term is considered as a transhistorical concept rather than just a phenomenon particular to a period confines of which are roughly defined as the seventeenth century.