Biosecurity of agricultural product through speciation of pesticides: Ayaş tomato
Tarım ürünlerinin içerdiği tarım ilaçları türleri bakımından biyogüvenliği: Ayaş domatesi
  1. Tez No: 371721
  2. Yazar: K. M. SIFATULLAH
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. SEMRA TUNCEL, Prof. Dr. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Klorlu pestisitlerin toprak, su ve domateste ayrı ayrı miktarları araştırılmış ve gıda güvenliğiyle ilişkilendirilmiştir. Bu amaçla 16 toprak, 16 domates ve 4 adet tarla su örneği Ayaş, Ankara, Türkiye mevkiindeki 2 adet tarladan toplanmış ve GC-MS ile analiz edilmiştir. Su örnekleri katı faz tekniğiyle özütlenmiştir. Toprak ve domates örnekleri ise ultrasonik banyo tekniğiyle özütlenmiştir. Özütleme verimi toprak, su ve domates örnekleri için sırasıyla %53.36, %42.03 ve %64.88 tür. Toprak, su ve domates örnekleri için konsantratsyon aralığı sırasıyla 3.799-219.1 µg/kg, 0.1877-8.005 µg/L and 8.302-23.03 tür. Kalite kontrol / kalite güvence araştırması sonuçlarına göre, hata sonuçları % 5.90-55.6 arasında değişmektedir, and kalibrasyon eğrilerinin linearitesi 0.99 civarındadır. Tayin sınırı değerleri su için 0.680-23.7 µg/L, domates için 0.840-94.6 µg/kg ve toprak için 0.370-25.7 µg/kg dır. Endrin aldehit hariç diğer klorlu pestisit kirliliği bakımından sıralama toprak>su>domates şeklindedir. Bulunan ortalama pestisit konsantrasyonlarını diğer ülkelerle karşılaştırmak amacıyla Anova analizi yapıldı ve sonuçlara göre Türkiye'nin sıralamada ortalarda yer aldığı belirlenmiştir. Maksimum artık seviyesi karşılaştırmalarına göre sulama suları bir miktar kirlenmiştir. Topraktan suya pestisit transferinin incelendiği araştırmaya göre suya en yüksek oranda pp-DDT(%69) and düşük oranda ise endrin aldehit (%37) geçmektedir. Bu oranlar topraktan domatese olan geçişler için maksimum % 42(alfa-HCH) ve minimum %38(Endrin aldehit) şeklindedir. Domates tarlada ne kadar uzun kalırsa o kadar çok pestisite rastlandığı gözlenmiştir kırmızı dometes uzun sure tarlada kalimş. Bulunan konsantrasyonlar Türkiye -Ayaş bölğenin pestisit kirliliği seviyesi açısından bir veribankası niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Speciation of chlorinated pesticides in soil-water-tomato plant is researched in connection with food security. For this purpose 16 soil, 16 tomato and 4 irrigation water samples were collected from selected two fields in Ayaş, Ankara, Turkey and analyzed with GC-MS system. Soil and tomato samples were extracted by using ultrasonic bath. On the other hand, water samples were extracted by using solid phase extraction. The extraction recoveries were determined as %64.88, %42.03, and %53.36 for tomato, water, and soil respectively. The concentration ranges of pesticides in soil, water and tomato samples are 3.799-219.1µg/kg, 0.1877-8.005µg/L and 8.302-23.03 µg/kg respectively. According to quality control/ quality assurance (QC/QA) studies, % error values are changing between % 5.90-55.6 and calibration curves has good linearity (R2= 0.99). LOD values are 0.370-25.7 µg/kg for soil 0.680-23.7 µg/kg for water and 0.840-94.6 µg/kg for tomato. The order of pesticide contamination is like soil>water>tomato except Endrin aldehyde. For the comparison of the average pesticide concentrations with literature data, ANOVA analysis was utilized and according to results, Turkey is in middle of the countries in pollution level. According to MRL values, water used for irrigation is slightly contaminated with chlorinated pesticides. The investigation of pesticide transition from soil to water reveals that the highest % transfer ratio for pp-DDT (%69) and lowest ratio is for Endrine aldehyde (%37). For soil to tomato transfer the values are % 42 (alpha-HCH) and %38(Endrine aldehyde). It was observed that from red and green tomato samples, the longer the tomato stayed in field (red tomato) the more pesticides are seen on tomato. The found concentrations will be a database for chlorinated pesticide pollution level in Ayaş-Turkey.