Crowd participation in web-based collective design platforms: A study on quirky's in-house industrial designers
Web tabanlı kolektif tasarım platformlarında kitle katılımı: Quirky bünyesinde çalışan endüstriyel tasarımcılar üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 371720
  2. Yazar: MILAD HAJIAMIRI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Web tabanlı kolektif tasarım platformları, çeşitli birikimlere sahip çok sayıda bireyin küresel boyutta katılımına olanak sağlayan yeni ortamlardır. Bu çalışma, tasarım sürecinin farklı aşamalarına kitle katılımı bağlamında web tabanlı kolektif tasarım platformlarında çalışan endüstriyel tasarımcıların rolünü araştırmaktadır. Yapılan ilk çalışma, web tabanlı kolektif tasarım platformlarının algılanan değerlerine odaklanmaktadır ve sınırlı mesleki deneyime sahip genç endüstriyel tasarımcılarla iki kolektif tasarım platformu -Quirky ve OpenIDEO- üzerine yapılan kısmen yapılandırılmış mülakatlara dayanmaktadır; bu çalışmanın sonuçları, tasarımcılar tarafından belli başlı altı değerin vurgulandığını göstermektedir: Destekleyicilik, kolektiflik, değerbilirlik, müdaheleye açıklık, güvenilirlik ve çıktıların somutluğu. İkinci çalışma, eski Quirky çalışanı iki endüstriyel tasarımcı ile yapılan kısmen yapılandırılmış mülakatlara dayanmaktadır; bu çalışmanın sonuçları, Quirky bünyesinde çalışan endüstriyel tasarımcıların görev ve sorumluluklarını, küratör ve tasarım yöneticisi, kitle yöneticisi, değerlendirici ve tasarımcı ile mühendis arasında ilişki kuran kişi olarak ortaya koymaktadır. Bulgular, çevrimiçi camiayı da araştırma kaynağı, ek değerlendirici, fikir geliştiren ve danışman olarak karakterize etmektedir. Çevrimiçi camianın içinde yer alan mucitler ve uzmanlar da tasarım sürecini farklı biçimlerde destekleyebilecek bireyler olarak görülmektedir. Bulgular, Quirky'yi açık bir sosyal ürün geliştirme şirketi ve yenileşim merkezli bir ortam olarak nitelendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Web-based collective design platforms are the newly emerging environments which globally support the contribution of vast number of individuals with diverse backgrounds. This study investigates the role of in-house industrial designers working for web-based collective design platforms in connection with the crowd participation in different phases of design process. The first study conducted focuses on the perceived values of web-based collective design platforms and covers semi-structured interviews with novice industrial designers in reference to two collective design platforms, Quirky and OpenIDEO. The study reveals six major values emphasized by designers: Supportiveness, collectiveness, appreciativeness, responsiveness, trustworthiness, and tangibility of outcome. The second study is based on semi-structured interviews with two former Quirky in-house industrial designers. The findings of this study reveal the roles and responsibilities of Quirky in-house industrial designers as curator and design manager, community manager, assessor, and liaison between design and engineering. The findings also characterize the online community as a research resource, supplementary assessor, idea developer and advisor. The inventors and experts within the online community are also identified as individuals who can promote the design process in different ways. Lastly, the results highlight the characteristics of Quirky as an open social product development company and an innovation-centered platform.