Kapitalizm ve ABD 'politikaları' bağlamında 'terrörizme karşı savaş' stratejisi
Capitalism and the strategy of 'war against terrorism' in the context of US 'politics'
  1. Tez No: 218256
  2. Yazar: EKİN OYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Terörizme karşı savaş, ?terörizm?in muğlak tanımıyla ?savaş?ın geniş manevra alanını birleştiren, dış politikaya yönelik bir stratejidir. Bu bağlamda, ?terörizme karşı savaş?, somut hedefleri olan bir ?politika?nın somut ihtiyaçlarına yönelik üretilmiş bir stratejidir. Dolayısıyla, ?terörizme karşı savaş? ne anarşik sistem içinde haklı bir güvenlik arayışı, ne biyopolitika içinde barışçıl bir polisiye müdahale, ne yeni tip savaşlarla mücadele şekli ne de salt dezenformasyona yönelik ideolojik bir kurgudur.Terörizme karşı savaş, kapitalizmin aşırı üretim krizine girdiği, petrolde arzın tepe noktasına yaklaşıldığı ve küresel jeopolitik rekabetin hız kazandığı günümüzde, ABD'nin gerileyen hegemonyasını kurtarmak için stratejik bölgelere askeri yöntemlerle girmesini sağlayan bir stratejidir. Bir strateji olarak terörizme karşı savaş, ABD'nin İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan kapitalist birikim rejimini sürdürme ?politika?sı ile hegemonya projesinin bir devamıdır.
Özet (Çeviri)
The war against terror is a foreign policy strategy which combines the ambiguous definition of terrorism with the wide area of maneuver of the term ?war?. Within this context, the war against terror is a strategy created for the concrete needs of a policy which has concrete intentions. Thus, the war against terror is neither a just search for security in an anarchic system, neither a peaceful policial intervention within the realms of bio-policy, neither a new means of struggling against new methods of warfare, nor an ideological fiction/fabrication aimed at pure disinformation.The war against terror is a strategy which enables the United States of America to engage in military interventions in strategic areas of the world in order to consolidate its diminishing hegemony when nowadays capitalism is in a crisis of over-production and the demand for oil has reached its peak. As a strategy, the war against terror is a policy of sustaining the capitalist accumulation regime established in the aftermath of the Second Word War and the continuation of its project of hegemony.