Evaluation of natural ventilation systems in tall buildings considering altitude based environmental variations
Yüksek binalardaki doğal havalandırma sistemlerinin irtifa tabanlı çevresel varyasyonları da gözeterek değerlendirilmesi
- Tez No: 371723
- Danışmanlar: DR. AYŞEM BERRİN ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yapılar yüzlerce yıl doğal olarak havalandırıldı, fakat 2. Dünya Savaşı sonu dönemle birlikte, ucuz enerji yaygınlaştı ve yapıların doğal çevreyle ilişkisi kopmaya başladı. Daha sonra, 1970-73 periyodunu içine alan dönemdeki küresel bir ekonomik kriz, dikkatleri enerjinin korunumuna ve enerji tüketiminin azaltılmasına çekti. Bu süreçte, mekanik olarak havalandırılan yalıtılmış cam kutular çözüm olarak görüldü. Fakat bu tercih iç mekanlardaki hava kalitesinin ciddi oranda düşmesine, sağlık sorunlarına ve sonuç olarak Hasta Bina Sendromuna yol açtı. Bu durumun çözümüne yönelik yapılara tekrar doğal havalandırma sistemlerinin entegre edilebilir, çünkü doğal olarak havalandırılan yapılarda karbondioksit salınımı düşer, iç mekan hava kalitesi yükselir, enerji tüketimi büyük ölçüde azalır ve Hasta Bina Sendromuna yol açan faktörler elemine edilir. Bu çalışmada doğal olarak havalandırılan yüksek yapılar kullandıkları doğal havalandırma sistemlerinin etkinliği yönünden değerlendirilir. Bunu yaparken, bazı anahtar parametreler kullanılır. Bunun yanı sıra, sıcaklık, rüzgar hızı ve yönü, nem ve hava basıncı gibi doğal havalandırmayı doğrudan etkileyen çevresel parametrelerin yükseklik arttıkça nasıl değiştiği de incelenir ve bunun yüksek binalarda doğal havalandırma kapsamında yeni prensiplerin geliştirilmesine imkan sağlayıp sağlamadığı analiz edilir. Bu çalışma sonucunda, doğal havalandırma sistemlerinin basit anlamda sadece açılabilir pencerelerden ve yapı derinliğinin dar tutulmasından çok daha fazlasını gerektirdiği görülür. Yüksek yapılarda doğal havalandırma sistemlerinin etkin bir şekilde kullanılabilmesi için doğal havalandırma prensipleri ile ilgili kapsamlı bir altyapı bilgisi gerektiği ve bununla da yetinilmeyip yüksek yapılarda rüzgar hızının kritik olmaya başladığı katlarda kullanılabilecek ileri düzey sistemlerin araştırılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Buildings relied on natural ventilation strategies alone for many centuries up to the post-World War II period in which cheap energy started to liberate architecture from its connection with the natural environment. Then, the economic downturn in the 1970s, fuelled by the worldwide energy crisis in 1973 drew the attention to reduction and conservation of energy, the response was the model of the sealed glass box with an acceptance of the air-conditioning system. This resulted in Sick Building Syndrome (SBS) caused by the quality of the internal air and created the basis for widespread criticism in the 1970s and 1980s. Now, the current key decision should be the re-introduction of the natural ventilation systems into the tall buildings, since natural ventilation embodies a number of advantages such as reduced CO2 emissions, elimination of SBS, better internal air quality, reduced energy consumption with reducing demand on Heating, Ventilating and Air-conditioning systems. In this study, naturally ventilated tall buildings are evaluated with respect to their natural ventilation systems' efficiency. While doing this, some key parameters to assess natural ventilation systems is benefitted. Besides, the characteristics and gradient of vertical variations of environmental parameters influencing natural ventilation directly, such as temperature, wind velocity and direction, humidity and air pressure are examined to make it clear whether they provide new or improved strategies for natural ventilation or not. It is concluded that, natural ventilation systems encompasses more than simply operable windows and narrow plans, and to use natural ventilation systems in tall buildings, generic principles of natural ventilation as a background should be researched and this should be followed with investigation of advanced systems that enable natural ventilation at higher levels of the tall buildings.